Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 3-4
Officieele Berichten
Hoefer, Frederic Adolph: Bezienswaardigheden te Kampen
8o

Na afloop der vergadering zal een rondgang gehouden worden door
de stad, waarhij de belangrijkste punten in de stad, in de hierna volgende
beschrijving nader omschreven, bezocht zullen worden onder leiding van
de H.H. F. A. Hoefer, archivaris te Hattem, en A.J. Reijers, hoofdopzichter
der gemeentewerken te Kampen, 's Avonds wordt een gemeenschappelijke
maaltijd gehouden in de Stadsgehoorzaal te Kampen (a ƒ2.50 per couvert
buiten den wijn), na afloop waarvan aan de bezoekers door den burge-
meester van Kampen een concert wordt aangeboden.

Wegens het beperkt aantal logementen te Kampen en te Zwolle wordt
aanbevolen om zich tijdig van logies te verzekeren, indien men aldaar
wenscht te overnachten. Hotels te Kampen: Pays-Bas en de Dom van
Keulen en te Zwolle: de Keizerskroon en het Heerenlogement.

Zij die aan den maaltijd wenschen deel te nemen, worden dringend
verzocht om biervan vóór 3 Juli kennis te geven aan den Heer F. A. Hoefer
te Hattem.

Toekan"; tot de vergadering, met recht van deelneming aan de be-
zichtiging van de stad, den maaltijd en liet concert, hebben alle leden en
correspondeerende leden van den Boud en alle leden van aangesloten
vereenigingen.

Namens het Bestuur,
J. C. Overvooruf., Secretaris.

Bczienswaarcligheden te Kampen.

Vóór en tijdens de republiek werd Kampen onder de Overijsselsche
hoofdsteden in de tweede plaats genoemd.

Ligging. — De stad ligt op den linker oever van den IJssel, vermelding
verdient echter, dat eertijds nog een tak dier rivier ten Zuiden van Kampen liep.

Onder geen anderen naam dan Kampen komt de stad voor, die tot
liet begin van de 19e eeuw met een C geschreven werd.

Oorsprong. — Het Noord-Westelijk gedeelte van Overijssel bestaat,
evenals een deel van het Zuiden van Friesland en van Drente, uit betrek-
kelijk laag gelegen groenlanden. In het oog springt echter, dat in het
gedeelte, dat tusschen of langs den IJssel, het Zwarte Water en de Vecht
ligt, zich hoogere zandheuvels bevinden van mindere of meerdere uitge-
strektheid. Begrijpelijk is het, dat de oudste bewoners zich bij voorkeur op
deze hoogten hebben neergezet, vooral zoolang de rivieren, IJssel en Vecht,
telkens buiten hare oevers traden. Dit schijnt ook de aanleiding geweest
te zijn voor de oudste bewoners van Kampen om zich op de lang uit-
gestrekte hoogte langs den IJssel te vestigen. Het ontstaan der Zuiderzee
in de laatste helft der i2de eeuw, die zich tot nabij Kampen uitstrekte,