Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 5
Martin, Wilhelm: Tentoonstelling van oud aardewerk in de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, Augustus 1907
Overvoorde, J. C.: Tentoonstelling van Gooische oudheden te Naarden

onder een met het jaartal 1708, sterk herinnerend aan het koelvat der
collectie van der Burgh. Pijnacker's werk was door enkele fraaie stukken
van fijn decor en mooie kleuren vertegenwoordigd.

De verscheidenheid van het tentoongestelde was bijzonder groot, omdat
van de meeste borden en schotels slechts een enkel stuk aanwezig was.
Vooral van het meer grove decor, het zoogenaamde boeren-Delftsch, waren
curieuse stukken te zien, meest ongemerkt. Onder de pullen, flesschen en
potten, zoowel blauw als gekleurd, trokken enkele botervlootjes de aan-
dacht, en eenige stukken »Delftsch met goud", waaronder een rijk versierde
tabakspot. Verder enkele zeer goed bewaarde haringschotels, paarden en
koeien met zeer rijk décor, verschillend gedecoreerde muiltjes, stortebekers,
enz. Onder de apothekers- en kruidenierspotten waren ook enkele exem-
plaren, die met goud fraai bewerkt waren.

Verder waren er allerlei soorten van muurtegels geëxposeerd en, ter
opluistering, de unieke collectie oude stoelen, die de Heer Frederiks reeds
een tijd geleden aan het Kunstnijverheidsmuseum in bruikleen had gegeven,
maar die daar nooit behoorlijk tot hun recht waren gekomen. Het zijn
meubels, zooals men die herhaaldelijk op onze oude schilderijen en prenten
ziet. Een ervan, een bankje of laag tafeltje, komt b. v. voor op »het
Atelier" van den Delftschen Vermeer, in de collectie-Czernin te Weenen,
en op een schilderij van Jan Miense Molenaer in de collectie-van Loon te
Amsterdam. Op het eene schilderij dient 't om op te zitten, op het andere
is het als tafeltje voor kleine kinderen in gebruik.

De geheele verzameling — op de meubelen na - is thans weer in
kisten geborgen; het is te hopen, dat zij spoedig ergens een blijvende
expositie zal vinden. Zij verdient het ten volle. W. M.

Tentoonstelling van Gooische oudheden te Naarden.

Op het initiatief der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd in
Juli en Augustus in het rijk stadhuis te Naarden eene tentoonstelling
gehouden van Gooische oudheden, waarvan eene catalogus verscheen van
de hand van den voorzitter van het bestuur, Ds. F. W. Drijver te Naarden.

Waarlijk moeilijk ware hiervoor eene passender omgeving te vinden
dan het fraaie renaissance raadhuis uit 1601, dat ook in het inwendige
nog menig schilderachtig hoekje heeft bewaard. Met veel zorg heeft de
commissie bijeengebracht wat uit Gooiland stamde of lang in Gooisch bezit
was, en bij het goede wat werd bijeengebracht willen wij ons niet te
ernstig de vraag stellen of de ijver niet soms wat te groot was en of nu
wel elk tentoongesteld voorwerp ook zoo belangrijk was, dat het recht
op een plaatsje kon doen gelden. Ook de ordening was weinig systematisch
en de catalogus kan moeilijk als een voorbeeld van praktische inrichting