Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 4
Boekbeoordeeling en Aankondiging

bij een minimum aantal kolommen en met betrekkelijk geringe kosten
een zeer groote ruimte en een maximum van licht werd verkregen.

Uitvoerig wordt gewezen op de vele verknoeiingen; «onbewust
misschien werd al het mogelijke gedaan om de St. Jacobs-kerk als
architectonisch monument zooveel mogelijk te schaden en zoo weinig
mogelijk tot haar recht te doen komen.« Als verbetering wordt aange-
geven het oude koor, hetwelk niet in overeenstemming is met den bouw
van de kerk, af te breken.

J. C. O. .

Old Colonial Houses of te Cape of Good Hope illustrated and
described by Alys Frane Trother.

Wij vestigen de aandacht op dit boek, waarin een knap hoofd-
stuk over den oorsprong van de Kaapsche architectuur door Herbert
Baker, architect te Kaapstad, waarin deze de Kaapsche en de Oud-
Hollandsche bouwstijlen vergelijkt. De N. R. Ct. in het iste blad A
van 29 Januari dit werk besprekende schrijft o. a.:

«De gevels zijn bijna zonder uitzondering wit gepleisterd, — ook
de grillig gekrulde gevelafdekkingen en de soms eigenaardige en leuke
versiering van den topgevel; dit nimmer ontbrekende deel van den gevel,
al is dit soms niet meer dan een groot dakvenster, is niet van natuurlijke
steen, maar bepleisterd.

Nederlandsch-Indische invloeden mag men aannemen een rol te
hebben gespeeld bij de samenstelling der plattegronden, die zeer veel
overeenkomst hebben met die van de woningen der gezeten burgers in
onze Oost-Indische bezittingen, De Oostersche «voorgallerij«, soms ook
de «achtergallerij«, heet hier «stoep«, dikwijls met een «pergola« aan
de voorzijde ten behoeve van de wijnstokken, waarvan de ranken
de stoep, tot aan het huis, overdekken. Op zulk een stoep, onder de
luchtige afdekking daarvan, wordt rust genoten na den arbeid.

De uiterlijke vormen dezer woningen zijn tot in het begin der
i9e eeuw veelal gebleven zooals zij hier te lande in de i7e eeuw werden
toegepast.«

Galerie Jos. v. Novak in Prag. Beschreibendes Verzeichnis von Dr.
Th. v. Frim.mel. Als Manuscript gedruckt. Selbstverlag, Prag 1899. 8°.

Nauwkeurige beschrijvingen van particuliere schiklerijenverzame-
lingen kunnen steeds een voorname bron zijn voor de kunstgeschiedenis,