Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

Nr. 5
Verslagen van Vereenigingen

De bibliotheek ontving 39 nieuwe aanwinsten.
Aan het slot vindt men een verslag van de commissie tot onder-
zoek der Asscndelftsche tombe, van welk onderzoek nog slechts het
begin valt te vermelden, en een «Kronijk« van 30 Juli 1898 tot
eind 1899.

Stedelijk Museum te Alkmaar.

Verslag over het jaar 1899.

Voorwerpen van allerlei aard werden door schenking of aankoop
verworven. Een vergissing is het stellig, dat in het verslag een vierzijdig
geslepen been met drie-regelig inschrift: DIE TIT IS CORT enz. tot
de negende eeuw gebracht wordt.

Van het supplement op den catalogus der prenten en kaarten
wordt een vermeerderde herdruk aangekondigd.

Museum te Groningen.

Verslag over 1899.

De noodkreet om uitbreiding van het gebouw vinden wij w ederom
herhaald, iets wat wel te begrijpen is bij het doorzien van de lijsten van
aanwinsten. Daar het Museum in het bezit is van gcheele kamers uit de
17e en 18e eeuw, en slechts op ruimte wacht, om ze in elkaar te zetten,
kunnen wij die verzuchting best begrijpen en helpen van ganscher harte
hopen, dat de geprojecteerde vleugel niet lang op zich zal laten wachten.
Ken derde gedeelte van het hiertoe benoodigde kapitaal van f 15000.—
is reeds bijeen, en het bestuur meent er op te mogen rekenen, het
ontbrekende in 1900 te zullen ontvangen.

()nder de aanwinsten bekleedt wel de voornaamste plaats de
omvangrijke verzameling oud porcelein, gelegateerd door Jhr. Mr. R. M.
A. de Marees van Swinderen van Allersma, en indertijd bijeengebracht
door Jhr. Mr. Mello Hacker. Uit de verzameling van wijlen den heer
J- V. Kengcrs van Naerssen schonken diens erfgenamen tal van prenten
en teekeningen van Ommelander kasteelen uit de iy0 en i8e eeuw. En
de erven van wijlen Mr. li. J. M. I. Canter Cremcrs tc Heerenveen
stelden ter beschikking niet minder dan 50 a óo oude geschilderde
portretten, waaruit een dertiental benevens een groot familietafreel,
personen voorstellende die op ecnigerlei wijze met Groningen in verband
stonden, aanvaard werden. Deze schenking is reeds op p. 124 en 125
van dit Bulletin nader besproken.