Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 1
Oude Monumenten
Middelburg
Schevichaven, Herman Diederik Johan van: De Marienburgsche Kerk te Nijmegen

Middelburg.

In het jaarverslag der gemeente Middelburg over 1902, wordt betref-
fende de restauratie van het Stadhuis o.a. het volgende gezegd:

Dank zij de door het Rijk verleende subsidie van ƒ2500, kon de
restauratie van den voorgevel van het Stadhuis met meer kracht ter hand
worden genomen dan vroeger het geval was en werd een der gevelvakken
geheel in orde gebracht. Hiertoe werd een raamvak van glas in .lood
vernieuwd, banden, traceeringen, enz. voor zoover noodig vernieuwd of
bijgewerkt en een nieuwe vak-balustrade aangebracht.

Verder werden nog vier nieuwe beelden, Willem IV, Albrecht,
Willem V en Margaretha, vervaardigd in de kunstwerkplaatsen van
Cuypers & Co. te Roermond, in de daarvoor bestemde nissen op hunne
voetstukken geplaatst, terwijl op de baldakijns boven twee dier beelden
nieuwe pinakels werden aangebracht. (N. R. Ct. 23 Sept. I A).

De Marienburgsche Kerk te Nijmegen.

Het drukkersduiveltje, dat er steeds een satanisch genoegen in stelt,
om andere getallen te zetten, dan wij in onze copie schreven, heeft ons
op blz. 181 van het Bulletin voor Juli, weder een poets naar zijn aard
gespeeld. Het laat daar Mr. S. Muller Fz. zeggen, dat de Marienburgsche
kerk te Nijmegen in de 17e eeuw gebouwd is. Toen Nijmegen in 1591
tot de Unie gereduceerd was, werd de Roomsche godsdienst aldaar in den
ban gedaan. Tot op onzen tijd toe verrezen daar geen Roomsche kerken noch
kloosters meer.

Het jaar, waarin de Marienburgsche kerk gebouwd werd, is te eenen
male onbekend, doch te oordeelen naar den bouwstijl moet zij uit de
tweede helft der 15e eeuw dagteekenen en zou zij dus in dat geval ouder zijn
dan de kapel van het Agnietenklooster te Utrecht. Zij heeft een lengte
van 30 M. op een breedte van nagenoeg 9 M. en bestaat uit zes traveen,
aigesloten door een vijfhoekig koor. Het geheele gebouw, dat met kruis-
gewelven overdekt is, heeft een hoogte onder de gewelfkappen van
15 M. Ter lengte van 4 boogstcllingen en ter geheele breedte is het door
een benedenverdieping (emporen) in drie beuken verdeeld, door twee rijen
ronde kolommen in bergsteen, welke de kruisgewelven, die vier M. hoog
zijn. dragen. Na langen tijd in handen der militaire autoriteiten geweest te
zijn, en gediend te hebben tot hospitaal, kazerne en turfschuur, werd dit
gebouw achtereenvolgens gebruikt als schouwburg, katoenspinnerij en
kleedermagazijn der schutterij. Dientengevolge verkeert het in een hemel-
tergenden staat van verwaarloozing. Dat de Karolingische kapel op het Hof
onderhanden genomen zal worden werd dezer dagen bij raadsbesluit vast-
gesteld. Evenals de Apostolische school en het voorportaal van de St Ste-