Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 5.1903-1904

Nr. 4
Boekbeoordeeling en Aankondiging
Dimier, Louis: Un tableau prèsumé de Herman van der Mast

Gisclacr, iets over de Raffaëlli-techniek, tentoonstellings- en veilingsberichten, nieuwe
aanwinsten in particuliere en openbare verzamelingen, literatuuropgaven en een
vragenbus.

Afl. 2 begint met een opstel over een »repentir" van Rafa'èl op zijn «drie
Gratiën" in het Musée Condé te Chantilly. Daarna volgt een opstel, waarin schr.
betoogt, dat de Rembrandt van Frau Mayer te Wccnen (Reinbrandt-tentoonstclling
Amsterdam no i) oorspronkelijk heeft behoord tot de Galerie Le lirun. Een lange
verhandeling »Zur Geschicktc der Galerie Truchsess-Zeyl-Wurzach"', met bijgevoegden
inventaris van 1813, volgt daarop. Verder vinden wij: sur Bildniskunde (o.a. over
een portret van Beethoven); BcobacJUungen über die Bildung von Sprüngcn au
Gemalden aus dem iq. jfahrhundcrt (behandelt schilderijen in het Luxembourg en in
de National-Galerie te Berlijn). Tenslotte wordt een schilderij van Clacs v. d. Heek
besproken en afgebeeld, worden opmerkingen gemaakt in zake F. Oelenhahiz en yac.
Jordaens en worden tentoonstellingen, aanwinsten enz. vermeld, waarbij ook de
aankoop van den Jan van Goyen voor Leiden's museum niet is vergeten. Ook bevat
deze aflevering een necrologie.

Bovenstaand overzicht moge cenigszins een indruk geven van den
inhoud, die voor ons vooral belang heeft als uiting van iemand, die als
geen tweede den »Bildcrvorrat" van Oostenrijk-Hongarije kent en zelfs de
meest afgelegen particuliere collecties heeft bezocht en onderzocht. Dat
diens gedrukte aanteekeningen dus menig interessant snufje vooral uit
het land van den blauwen Donau zullen brengen, valt niet te betwijfelen.
De afbeeldingen in den tekst zijn zeer goed.

Martin.

Korte Mededeelinsjen.

Un tableau prèsumé de Herman van der Mast.

Herman van der Mast n'a etc longtemps- pour les historiens de 1'art
qu'un nom. que van Mander accompagne d'un avis biographique fort brei'
et de peu d'instruction.

On sait par eet auteur, qu'il fut élève de Frans Floris, et demcura
sept ans a la cour de France, servant la reine mére Catherine de Medicis,
le président de la Queste, et rarchevêque de Bourges. Entre autres ouvrages
de sa main, il se distinguait dans le portrait. Des rapprochements que
1'histoire de 1'art fournit, le font figurer dans cette cour non loin d'autfes
peintres ses compatriotes, qui besognaient dans le même genre, Jéróme
Franck. Luc de Heere et Georges de Gand, nommé dans van Mander,
et k qui j'ai pu rendre son nom de van der Straeten, mentionnó dans
d'autres documents !).

1) L. Diinier, Frcnch painting in the XVItJi eentury} Londres 1904, p. 254.