Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Kam, Gerard Marius: Romeinsche Toilet-artikelen
Wildeman, M. G.; Overvoorde, J. C.: Avondmaalzilver bij de Ned. Herv. Kerk

»bestanddeelen worden geredelijk verklaard uit de onzuiverheid der ge-
»bezigde grondstoffen.

»Het blijkt uit beide analysen, dat hier geen toevallige bestanddeelen,
»doch wel degelijk opzettelijke mengsels voorliggen.

«Tevens dat de gevondene residuen niet de overblijfsels zijn van
»zalfachtige of met vette oliën bereidde mengsels, maar strooipoeders waren.

(get.) H. L. Visser.

De laatste conclusie van Dr. Visser stemt met den aard der vaten, ten
minste wat het vogeltje betreft, overeen, want eene vloeibare of zalf-
achtige stol, had zich niet door de zeer naauwe opening aan den staart
van het vogeltje zooals het in zijn geheel is. kunnen ontlasten, daar dit
ronde gaatje maar circa i1 \, millim. bedraagt en het overigens hermetisch
gesloten is.

Verder willen wij hier nog laten volgen de Noot op bladz. 107 van Hettners
Führer bovengenoemd, waar wij lezen :

»Houben, Castra Vetera S. 62, glaubte, in den Kugeln befindlichen
»Resten, weisse oder rothe Schminke erkennen zu können, woraufhin die
»vulgare Bezeichnung »Schminkkugeln" entstanden ist. Nach einer in den
»Public. de Luxemb. VIII 1852 S169 mitgeteilten chemischen Analyse
»soll der Inhak aus Thranen bestehen ! ! Die Untersuchung der Kuffel
»11983 in Saai 19 Schrank I 6. (Museum Trier) welche Hr. Chemiker
»Dr. Schnell gütigst vornahm. ergab, dass der Inhak lediglich aus einge-
»drungenem Lehm bestand. Reste von Fett oder Ol konnten nicht consta-
»tiert werden.

De hier gevonden voorwerpen met dezelver inhoud en het onderzoek
van Dr. Visser, werpen dus een nader licht op deze materie, dat wel belang-
rijk genoeg is om in breeder kring bekend te maken.

Een glazen vaatje in den vorm eener amphora uit hetzelfde grafveld
bevindt zich ook in mijne verzameling, kennelijk ook een toilet-artikel
dat eveneens overblijfselen dezer roode stof bevat, die het een rood aan-
zien geven van dezefde kleur als de glasbollen. Zie den Führer bovenge-
noemd. Pag. 107 fig. No. 9 en 10.

Nijmegen 16 December 1904. G. M. Kam.

Avondmaalzilver bij de Ned. Herv. Kerk.

De Redactie van het Bulletin van den Oudheidkundigen Bond, was
zoo vriendelijk mijne circulaire inzake het Avondmaalzilver in haar orgaan
[Oct. aff.,] op te nemen; evenwel met een Naschrift, waarin onder waar-
deering der bedoeling, dit werk overbodig en weinig resultaat belovend
wordt genoemd.

Dat de Leden der Rijkscommissie beter kunnen oordeelen over de