Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst - Aanwinsten

voor oogen krijgen waarop de artiesten uit het noorden, ook de Neder-
landsche, zich inspireerden.

De wenschelijkheid van het bijeenbrengen eener dergelijke verzameling
werd door de Regeering ingezien en ik mocht voor de eerste twee aankoopen
op dit gebied haar machtiging bekomen.

Deze aankoopen waren : een laag-relief, Madonna met kind (hoog: M. o 65
breed: M. 0.58) en een levensgroote buste van Christus.

Het bas-relief is van een meester wiens werk veel aan dat van Mino
da Fiesole doet denken en die tevens door Antonio Rossellino geïnspireerd
schijnt. Bode noemt hem eenvoudig den Meister der Marmor-Madonnen
en vermoedt dat zijn werkzaamheid tusschen 1450 en '70 gesteld moet
worden.

Ons stucco doet zeer veel denken aan het kleinere bas-relief in marmer
van het Berlijnsche Museum, maar de ietwat starre glimlach, welke nu
juist niet de aangenaamste karakterestiek van onzen meester is, missen wij
hier. De eclit Florentijnsche elegance van deze madonna schaadt toch in
het minst niet aan de uitdrukking van reine onschuld welke wij mogen
verwachten. Het modelé van het Kindje is voortreffelijk en laat alles wat
er toen ten noorden der Alpen werd gemaakt ver achter zich.

Inderdaad, naast het historische belang dat eene verzameling 15de eeuwsche
Italiaansche plastiek voor ons heeft, mag ook wel eens gewezen worden
op de zuiver aesthetische waarde er van. Niemand zal mij verdenken geen
oprecht bewonderaar te zijn van gothische plastiek; men houde mij dan
óók ten goede met nog minder voorbehoud te genieten van een Florentijnsch
quattrocento-beeld. waar, bij schoonere vormen, ook diepte van religieuse
of profane stemming niet ontbreekt.

De polvchromie van ons madonna-relief is betrekkelijk goed bewaard
gebleven. De belangrijkste gedeelten, het gezicht en de handen, zijn nage-
noeg intact. In vergelijking met onze, meestal geheel afgeloogde, hout-
sculptures, mogen wij hier van geluk spreken.

Over het algemeen kan gezegd worden, dat de kunstproducten in
Italië er beter zijn afgekomen dan in Noord-Europa; men heeft er veel
meer piëteit voor het oude betoond. Geen pedante restaurateurs hebben
overblijfsels van oude beeldhouwwerken geschonden door nieuwe bijvoegsels
of verknoeid door nieuwe polychromie en zelfs in den kunsthandel zoude
ik meenen. dat de trucage er naiever. minder geslepen knap is.

De buste van Christus, het tweede door ons aangekochte werk,
is een uitmuntend bewaard gebleven terra-cotta met ongerepte oude poly-
chromie. Wij hebben hier een werk van een navolger van Verrocchio die
het Christustype van den meester, zooals wij dat het mooist in den bronzen
groep van Christus en Thomas aan Or-San-Michele zien, bewaard heeft.
De nobele trekken, de zeer persoonlijke uitdrukking, het forsche modelé
zullen door eiken beeldhouwer met vrucht bestudeerd worden.

Zooals deze twee Italiaansche werken thans tentoongesteld zijn, te