Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Beekberge - Zuidertoren te Enkuizen

i77

trokken. Aan de kerk is herhaaldelijk geknoeid. Al de ramen zijn van
een leelijk modern maaksel.

Overal is het metselwerk herhaaldelijk opgelapt; het koor, in baksteen
uitgevoerd, is aan de noordzijde met cement besmeerd.

In het begin dezer maand is men met de restauratie dezer kerk be-
gonnen, en wel met het herstellen van het plintstuk van den noorderzijbeuk.

Inwendig is het gebouw wel een kijkje waard. Het schip en de
zijbeuken hebben kruisgewelven, welke door ronde pilaars worden gedragen,
het koor een netgewelf. De sluitsteenen der gewelven worden gevormd
door gebeeldhouwde figuren en wapens, terwijl de consoles, waarop de
gewelfribben rusten, fraai beeldhouwwerk te zien geven. Jammer is het,
dat dit alles met een dikke laas-' witsel is bedekt.

In de kerk hangen een drietal lichtkronen, in 1777 door een echtpaar
aan de gemeente ten geschenke gegeven.

In het koor is ingemetseld de grafsteen van Marten Orges (overleden
9 Sept. 1626). Hij wordt op die zerk de »olsten" papiermaker van Gelderland
genoemd. Over hem en zijn ambacht vindt men eenige mededeelingen in
de Bijdragen van Gelre, deel II en 111.

(N. R. Ct. IJ Juni I. C.J

Zuidertoren te Enkhuizen.

De Zuidertoren te Enkhuizen werd gebouwd in de 15e eeuw en is
een der belangrijksten van N. Holland en, door zijne eigenaardige con-
structie, een zeldzaam goed voorbeeld voor Nederland.

In den massieven onderbouw, die breed aangelegd is (ongeveer 10 M.
vierkant), zijn hoegenaamd geen scheuren of verzakkingen merkbaar. De
muren zijn, ter hoogte van 7 M. boven de grondvlakte, 1.80 Meter zwaar,
daarop is een verdieping, hoog 10 Meter, opgetrokken met aan elke zijde
3 blinde venstertraceeringen. terwijl de muren tot op 1.10 Meter dikte ver-
minderd zijn. Boven deze verdieping verheft zich het blokkenhuis, dat. aan
elke zijde, twee fraaie vierdeelige vensters heeft met rijk traceerwerk versierd.
Hier zijn de rechtstanden tusschen de vensters slechts 1 M. zwaar. Deze ver-
dieping is nagenoeg 15 Meter hoog en bekroond met eene galerij en balustrade.

De nog aanwezige kraagsteenen in de daklijst tusschen deze beide
verdiepingen wijzen op eene in het oorspronkelijke plan aanwezige balustrade.

Op dezen onderbouw in baksteen, met banden van natuursteen versierd,
verheft zich de achtkante helm, in houtconstructie uitgevoerd, waarin het
klokkenspel zich bevindt. Deze is ruim 10 M. hoog en van eene gaanderij
voorzien, daar waar de spits begint.

De houten constructie is geheel met lood bedekt terwijl de vlakke
deelen tusschen het kapwerk op eikenplanken met leien bedekt zijn.

De kroon, in peervorm, is geheel met lood gedekt.