Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 1
Verslag
Oude Kerk te Amsterdam
Mededeeling der commissie tot restauratie der St. Lebuisuskerk te Deventer omtrent den gedanen arbeid gedure het eerste jaar der herstelling

H

Naar aanleiding van een schrijven van den Ned. Oudheidkundigen
Bond in het belang der bescherming van monumenten, bericht de Commissie
dat zij hiermede instemming betuigde, doch geen termen vond om hiervoor
geld te vragen van de Provinciale Staten, »daar het haar niet bekend is,
dat monumenten van eenige beteekenis in deze provincie voorkomen, terwijl
voor het behoud van oude kerkgebouwen, hunnebedden, grafkelders en
dergelijken reeds door Rijk en Provincie wordt gezorgd". Rekent de Com-
missie die dus niet tot de monumenten? Zij stelt zich toch niet op het
standpunt van den plattelandsburgemeester, die eens op een officieel schrijven
over monumentenzorg antwoordde dat er in zijne gemeente geen stand-
beelden të viuden waren ?

Gelukkig zet de Commissie er niet bij dat voor die oude kerk-
gebouwen, enz, door Rijk en Provincie ook op afdoende wijze wordt gezorgd.

Oude Monumenten.

Oude Kerk te Amsterdam.

Kortgeleden is het eerste der drie groote geschilderde vensters in de
Oude Kerk gerestaureerd door den heer J. L. Schouten te Delft. Het
tweede venster is thans uitgenomen en naar »Het Prinsenhof" opgezonden.
De restauratie is zeer gelukkig en met piëteit uitgevoerd.

Het glas werd in het midden der 16de eeuw door den stads-
fabrieksmeester Jan Claesz. van Hoppe aan de kerk geschonken en is door
Pieter Aertzn., genaamd Lange Pier (1507- 1575) ontworpen. Aan Hoppe
was te Rome het schenken van dit glas bevolen bij zijn bedevaart, waartoe
hij in 15^50 was veroordeeld, omdat hij de nieuwe religie was toegedaan.
(Le Long, Reformatie v. Amst. bl. 490 v. v.) Het werd in 1760 op weinig
bevredigende wijze door M. K. de Angelis te Brussel gerestaureerd. Voor
de beschrijving van liet glas verwijzen wij naar de mededeelingen van den
Heer A. W. Weissman in »de Bouwwereld" 1902 n°. 21 en 23, Noord-
Holl. Oudheden 5de stuk en Jaarverslag van het Kon. Oudheidk. Gen. 1904.

Mededeeling der commissie tot restauratie der St. Lebuinuskerk
te Deventer omtrent den gedanen arbeid gedurende het
eerste jaar der herstelling.

Nu de werkzaamheden gedurende het eerste jaar van de restauratie
geëindigd zijn, is het der commissie aangenaam het belangstellend publiek
in kennis te stellen van het voornaamste wat daarin geschied en verricht
is. Tot goed verstand van zaken brengt de commissie in herinnering, dat
met de herstelling alleen de zoogenaamde uitwendige restauratie beoogd