Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 1
Vogelsang, Willem: Tentoonstelling van Middeleeuwsche kunstwerken: (Bijeengebracht uit de provincie Utrecht, ter viering van het Eerste Decennium der Vereeniging "Voor de Kunst")

Nagekomen Berichten.

Tentoonstelling van Middeleeuwsche kunstwerken. (Bijeengebracht
uit de provincie Utrecht, ter viering van het Eerste Decennium
der Vereeniging „Voor de Kunst".)

Een »niet onaanzienlijke kunstverzameling uit Utrecht en de Provincie
noemt het Bestuur deze collectie, tentoongesteld in de zaaltjes van »Voor
de Kunst." Het zou te onwellevend zijn aan te nemen, dat dit »niet
onaanzienlijk" quantitatief bedoeld was en het Bestuur willens en wetens
de kijkgrage bezoekers een dubbelzinnigheid voorzet.

Ik geloof eer, met den recensent van de Rotterdamsche Courant, dat
de met geestdrift en moeite bijeengebrachte verzameling, tenslotte ook het
Bestuur wat is tegengevallen, temeer daar de noot vóór in den Catalogus
zeer uitdrukkelijk zegt, dat er ter aanvulling en opluistering nog enkele
XVe en XVIe eeuwsche kunstwerken in deze collectie zijn opgenomen,
waaronder de beroemde gedenkplaat uit Zevenaar, »die door den Heer
Brom gerestaureerd werd."

Wie er vol goeden wil kwam, doch helaas den ballast van een, ook
maar oppervlakkige, kennis van de prachtige werken der Middeleeuwen,
waarvan o. a. het niet al te ver gelegen Aartsbisschoppelijk Museum een
kerncollectie bezit, meebracht, had inderdaad eenige moeite deze tentoon-
stelling zonder zekere wreveligheid te bezien. Want reeds in de eerste zaal
was de toestand der tentoongestelde werken van dien aard. dat ze, op
enkele uitzonderingen na, gelijk stonden met vervalschte oorkonden. En
wie studeert er nu met behagen uit bronnen wier onbetrouwbaarheid hij
onmiddellijk heeft begrepen?

Om niet met een slechten indruk te beginnen trachtte ik van het
beste uit te gaan, maar vond. met al mijn zoeken, onder de »Schilder-
stukken" slechts heel weinig van beteekenis.

Bovenaan mag genoemd worden, het mooie portretje van den Heer
Everard Zoudenbalch, thesaurier ten Dom (van + 1490), afgestaan door
het Gereformeerd Burgerweeshuis te Utrecht) dat werkelijk als een puik
staal van de portretschilderkunst vóór Jan v. Scorel mag genoemd worden.
Ook het portret van Jacob van Driebergen (vice-deken van St. Jan 1502)
met zijn krasse expressie en de vastgeschilderde accessoires, (de achter-
grond scheen mi] niet intakt), het brillenhuis en den knijpbril, is, hoewel
minder innig van opvatting, meer verstandswerk dan het vorige, wel
waard eens geëxposeerd te worden.

Maar behalve deze is mij alleen nog een altaarvleugel van omstreeks