Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 2
Venster n°. 10 in de Sint Janskerk te Gouda
Hoefer, Frederic Adolph: De gebouwen van het voormalig St. Catharinaklooster binnen Harderwijk

Om al deze redenen meent onze commissie dat de wapenschilden aan
weerszijden der cartouche verwijderd moeten blijven, en zou het haar leed
doen, wanneer het advies der Rijksadviseurs moest worden gevolgd en de
wapens weder herplaatst zouden worden. Zij laat evenwel de eindbeslissing
gaarne aan Uwe Excellentie over.

2. De door de Rijksadviseurs aangegeven verbeteringen in den tekst
van bijschriften en van een jaartal zullen worden aangebracht."

Sedert het najaar zijn de twee bedoelde wapenschilden nog in het
venster n°. 10 aangebracht.

De gebouwen van het voormalig St. Catharinaklooster binnen
Harderwijk.

Het St. Catharinaklooster, gesticht door Observantinnen der derde
Orde van den H. Franciscus, staat bij den wal in de straat, vroeger genaamd
de Catharinastraat en later de Akademiestraat.

Volgens Mr. Johan Schrassert (Hardérvicum Antiquum, I blz. 55)
»hebben in den jaare 1580 de susters het alinge clooster, uytgenomen slegts
eenige vertrecken, tot dienst van kereken en scholen aan de stadt opgedragen."

Op raad en aandrang van Prins Maurits, van 13 December 1609, om
een tweede College of Oeconomie op te richten in aard en strekking aan
het eigenlijke Fratershuis 2) gelijk en mede bestemd de studenten onder
één dak te brengen, verordende men daartoe het gewezen Catharinaklooster.

De gebouwen van dit klooster waren zóó uitgebreid, dat men die tot
Akademiegebouw en tot woning van drie professoren kon inrichten.

Krachtens reces van het Kwartier van de Veluwe van 5 Juni 1641
werd dit College opgeheven en het gebouw tot woningen van Professoren
ingericht. Thans zijn de gebouwen in gebruik bij het Koloniaal werfdepot
en worden de eigenlijke kloostergebouwen als magazijnen en de voormalige
kloosterkerk hoofdzakelijk als militaire bakkerij gebezigd.

In deze magazijnen, nog bekend onder den naam van het Klooster,
vindt men nagenoeg overal de oorspronkelijke balklagen met de Gothische
balksleutels en oorspronkelijke, doch dichtgemetselde, vensters.

De voormalige kloosterkerk, die tijdelijk ook dienst heeft gedaan voor
Fransche kerk ~) en daarom met laatstgenoemde naam nog soms wordt
aangeduid, komt met haar choor in de Akademiestraat uit.

1) Het Fratershuis verschafte aan een aantal deels Akademische, deels Classische
kweekelingen huisvesting onder hetzelfde toezicht.

2) In October 16S7 werd Jean Rivasson te Harderwijk als Fransch predikant
bevestigd. Zie voor de Fransche Gemeente en Fransche Sociëteit te Harderwijk:
»F. A. Hoefer, Notes relatives a. 1'histoire des réfugiés francais dans le quartier de
la Veluwe", De Fransche Gemeente te Harderwijk werd bij Koninklijk besluit van
15 November 1816 opgeheven.