Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 4
Mulder, Adolph: Zalt-Bommel met zijn St. Maartenstoren
O.L.V. of Groote Kerk te Dordrecht - Hering-State te Marssum - Zutphen

toren tot op zekere hoogte af te breken", welk voorstel echter gelukkig
werd verworpen.

Voor dergelijk vandalisme bestaat op den dag van heden niet de
minste vrees meer; »tempora mutantur", de tijden zijn veranderd en met
de tijden ook de menschen; eene kentering ten goede heeft zich thans
geopenbaard en het lot van den fleren, grijzen St Maartenstoren, die
gedurende eeuwen de getuige is geweest van Zalt Bommel's wel en wee,
boezemt thans weer velen groote en oprechte belangstelling in.

Er heeft zich thans eene voor hare taak berekende commissie gevormd
die al hare krachten inspant, om te kunnen komen tot eene volledige
restauratie van den toren, waarvan de kosten begroot worden op plusminus
/"70.000. Het is waar, dat het bijeenbrengen van zulk bedrag een moeilijke
taak zal zijn, doch het is onze innige overtuiging, dat het doel, waarnaar
gestreefd wordt, dit dubbel waard is. Want, wanneer na eenige jaren de
toren, met behulp eener subsidie van rijk, provincie en gemeente en door
vrij willig j bijdragen van ingezetenen, kunstliefhebbers en belangstellenden,
in zijn oorspronkelijken luister zal zijn hersteld en weer de roem en trots
zal zijn geworden van de geheele Bommelerwaard, dan zal de commissie
met voldoening kunnen terugzien op hare goede bemoeiingen in het belang
van een Nederlandsch bouwwerk van hooge architectonische waarde, dan
zal zij ook de voldoening smaken een historisch monument voor verval
te hebben behoed en te hebben behouden voor stad en vaderland.

's-Gra venhage, Juli 1906. Adolph Mulder,

O. L. V. of Groote Kerk te Dordrecht.

Bij het afwasschen der geschilderde vakken van het stergewelf in de
O. L. Vrouwenkapel bleek dat er twee verschillende schilderingen boven
elkander op hetzelfde ornament zijn aangebracht. De oudste schildering
geeft de krachtig heldere kleuren der laat-Gothiek en deze is later over-
schilderd in vuile gebroken tinten, in bruin en blauwgroen. Waarschijnlijk
dateert deze overschildering van na den brand.

Bij de restauratie zal men trachten de overschildering te verwijderen
en de oorspronkelijke toon weder te voorschijn te roepen.

Heringa-State te Marssum.

Heringa-State, eene der weinige stinsen in Friesland nog aanwezig, zal
in zijn vroegeren toestand worden teruggebracht Aan den architect Frowein.
in den Haag, is de restauratie opgedragen.

De laatste eigenaar, dr Popta, oudste advocaat voor den hove Friesland,
kocht in 1687 Heringa-State van de erfgenamen der familie van Fysinga
en bewoonde tot zijn dood in 1712 het gebouw.