Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 4
Verslagen van Vereenigingen

Verslagen van Vereenigingen.

Verslag van de Vereeniging „Het Vondel-Museum" te Amster-
dam, 1904—1905.

Waar het bestuur zijn verslag begint met de mededeeling, dat nagenoeg
alles wat op Vondel en zijn aankleve betrekking heeft, of in het Museum,
óf in andere openbare verzamelingen is opgenomen, is het niet te verwachten,
dat van vele en belangrijke aanwinsten gesproken wordt.

Maar met Gerechtvaardigde voldoening wordt melding gemaakt van de
vele malen dat liet Museum geraadpleegd is voor wetenschappelijk onder-
zoek en van liet gebruik dat uitgevers ervan gemaakt hebben door liet laten
reproduceeren van prenten en handschriften.

Een goed geslaagde afbeelding van de merkwaardige schilderij van
Hendrick Gerritsz. Pot in het Rijksmuseum te Amsterdam, voorstellende
Vondel als Arcadisch herder, is aan het verslag toegevoegd, evenals een uitvoerig
betoog van de hand van den heer J. F. M. Sterck, dat het welbekende
»Stockske van Oldenbarnevelt", dat zoowel in het Vondel-Museum als in
het Museum van de vereeniging Fléhité getoond wordt, zich in werkelijkheid
te Amsterdam en niet te Amersfoort bevindt.

Jaarverslag van de Vereeniging „Oud-Dordrecht", 1905—1906.

De openstelling van liet Oud-Hollandsen vertrek lokte vele bezoekers.
Nieuwe voorwerpen werden niet aangekocht, doch het museum ontving
van de dames J M. en E. Bemolt eene belangrijke aanwinst door de in
bruikleengeving van de halsketen van den Kloveniersdoelen. Dit prachtig stuk
drijfwerk, dat de vergelijking kan doorstaan met de zoogenaamde Jacoba-
kraag te Schoonhoven, zal eene nieuwe aantrekkelijkheid vormen voor het
reeds zoo interessante museum.

Jaarverslag over 1905 van de Commissie van beheer over het
Gemeentemuseum te 's Gravenhage.

Het wijzen op het loodgietersgevaar begint toch resultaat te hebben;
in de residentie werden in 1905 (reeds!) voorschriften gemaakt, in acht te
nemen door loodgieters, ververs enz. bij het verrichten van werkzaam-
heden in of op het gebouw.

De financiën wijzen op een een saldo van ƒ932.195, »doordat vele
noodige werkzaamheden moesten achterwege blijven".