Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 7.1906

Nr. 5
Overvoorde, J. C.: De Rozijnkorf te Dordrecht
Hezenmans, L. C.: De jongste herstellingswerken der St. Jans-Kerk te 's Hertogenbosch

IÓ2

het Rijk ƒ500 en de Gemeente ƒ250. Voor de nog ontbrekende ƒ 50.— is
eene bijdrage gevraagd aan de Prov. Z. Hollandsche Archeologische Commissie.

De oude onderpui is reeds in de iyde eeuw vernieuwd, doch de
ie verdieping en de top zijn nog vrijwel ongeschonden bewaard gebleven.
De zwaar geprofileerde togen eindigen op de eerste verdieping in lang-
gerekte fraai gebeeldhouwde consoles, die op draagsteentjes rusten. De
ankers zijn buitengewoon sierlijk van teekening.

Inwendig zijn nog gedeeltelijk de oude balkneuten met gothische
versiering bewaard.

Uit dit perceel is ook afkomstig de rijkgesneden kamerbetimmering
met zeer fraai goudleer en het door Terwesten in 1668 geschilderd plafond,
dat later door heer Hidde Nijland is aangekocht.

J. C. O.

De jongste herstellingswerken der St. Jans-Kerk te 's Hertogen-
bosch.

Volgens onze meening vormen de jongste werken aan de St. Jans-Kerk
te 's Hertogenbosch, zoo door hun gewicht als hun omvang, een van de
belangrijkste die voor de herstelling van dat monument zijn verricht

Het zuidelijke schip was voltooid, met zijne boven-en beneden vensters,
zijne dubbele luchtbogen, conterforts en galerijen en al het beeld en
orneerwerk, waarmede het zoo rijkelijk begiftigd is. Voltooid waren de
zinnebeeldige figuren die de luchtbogen beklimmen, de statige beelden
welke de nissen der conterforts innemen, hun baldakijns en historische
voetstukken, de kruisbloemen en sieraden der vensterfacades.

Maar nu kwam men te staan voor het groote Zuiderportaal der kerk, met
zijne voorhal en zijne beide dwarspanden, en tevens bleek dat de groote
koepel dringend herstel vereischte.

Het zuidelijk portaal, een werk der 15de eeuw, geleek een ruïne; de oor-
spronkelijke schoonheid van dit prachtige bouwstuk was nauwelijks meer te
onderscheiden ; met metsel- en ijzerwerk waren de overblijfsels bijeen gehouden.
De voorhal, een voortreffelijk en zeer oorspronkelijk werk, had nauwelijks
eene gedaante meer, en de beide dwarspanden verkeerden eveneens in verval.

De herstelling van dit alles werd ondernomen en in 1898 was zij afgeloopen.

Geen der vorige herstellingen had meer zorgen gekost, maar toen de
steigerwerken wegvielen en het portaal in zijn oorspronkelijke schoonheid
te voorschijn trad, schoon zooals alleen de vorige eeuwen het gezien hadden,
was de indruk ook groot; en inderdaad, uit zijn puin herrezen, bleek het een
der voortreffelijkste bouwwerken te zijn die de 15de eeuw voortbracht inde
Nederlanden, onder al het voortreffelijke dat er door haar is tot stand gekomen.

1) Zooals bekend is, geschiedt deze herstelling onder de leiding van den
architekt L. C, Hezenmaris.