Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 3-4
Rijksmuseum te Amsterdam - Mauritshuis
Boeles, P. C. J. A.: De Nederlandsche afdeeling in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden

Ten geschenke ontving het Museum van den Heer P. J. van Dokkum
te Utrecht een stuk van

Frans Post. Braziliaansch landschap. Op paneel, 50 X 69. Gemerkt
links beneden: F. Post 1667.

De kunst van Frans Post, van wien zooveel stukken het Mauritshuis
sierden, toen het nog het paleis was van Maurits den Braziliaan, is op
deze wijze voor het eerst in de schilderijenverzameling vertegenwoordigd.
Den schenker werd de dank der regeering betuigd.

Wijlen Mej. J. C. H. Roels alhier legateerde aan het museum twee
schilderijtjes;

Vlaamsclie School omstreeks 1680. Portretten van een heer en van
een dame, ieder omgeven door geschilderde bloemfestoenen. Beide op
paneel, 37 X 27V2. De schilderijtjes zijn frisch van schildering en vooral
aantrekkelijk wegens de bloemen, waarin een herinnering aan pater Seghers
niet te miskennen valt.

B. In bruikleen zijn thans aan het Mauritshuis afgestaan :

Rembrandt. De zoogenaamde »Saskia met een Brief", eigendom van
den Heer J. van Wageningen thoe Dekama te Jelsum. Op paneel, 54X473.

Rembrandt. Andromeda. Eigendom van den Directeur. Op paneel
Wh X 25.

Jan Vermeer van Delft. Het meisje met de fluit. Op paneel 20 x 18.
Dit merkwaardige stukje, onlangs door Dr. Bredius bij toeval te Brussel bij een
particulier gevonden, is slechts gedurende de zomermaanden in bruikleen
afgestaan. Het is een zeer karakteristiek werk van den meester in den
trant van diens »Nieuwe Testament" (Mauritshuis), »Atelier" (Czernin,
Weenen). »Luitspeelster met den Brief" (Rijksmuseum) enz. Het bestaan
der schilderij was uit geen enkele bron bekend, ook is ze niet bij Hoct
vermeld. Waarschijnlijk is het een fragment uit een grooter stuk.

W. Martix.

De Nederlandsche afdeeling in het Rijksmuseum van Oudheden
te Leiden.

Wanneer men het Leidsche museum van Oudheden gekend heeft in
de dagen van Dr. Plevte, die nog slechts een jaar of vier achter ons
liggen, en de in Mei 1. 1. geopende Nederlandsche afdeelingen doorloopt,
dan krijgt men wel respect voor het reorganisatievermogen der tegen-
woordige Directie.

Hoe het vroeger was heb ik in dit Bulletin reeds uitvoerig geschetst1),
zoodat thans eene enkele herinnering wel voldoende zal zijn. Op zolders,
in afgelegen conciërgewoningen, soms ook in flinke zalen, overal zat er

j) Deel V, blz. 202 v.v.