Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 5
Martin, Wilhelm: Tentoonstelling van oud aardewerk in de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, Augustus 1907

Beurs-Gebouw te Rotterdam.

Door den Gemeenteraad werd in Juni 1.1. met groote meerderheid
besloten tot uitbreiding van het beursgebouw volgens het plan van B. en Ws.
De hoofdgevels van de beurs blijven bij dit plan ongewijzigd en de plannen
tot afbraak van dit gebouw zijn hiermede althans voorloopig buiten
discussie gebracht.

St. Walburgskerk te Zutphen.

Na de raadskapel zal de librye gerestaureerd worden, waarbij de ten
deele dichtgemaakte ramen in den ouden toestand hersteld zullen worden.

Tentoonstelling van oud Aardewerk in de Academie van
Beeldende Kunsten te 's Gravenhage. Augustus 1907.

De Heer Frederiks, de nieuwe Directeur van het Haagsch Museum van
Kunstnijverheid, had de goede gedachte, bij zijn vestiging in den Haag
zijn verzameling Oud Hollandsen aardewerk gedurende eenige weken in het
gebouw der Academie van Beeldende Kunsten aldaar ten toon te stellen.

Deze verzameling is in de laatste 25 jaren bijeengebracht en bestaat uit-
sluitend uit stukken, die decoratief een schilderachtig effect maken. De
Heer Frederiks heeft nl. blijkbaar minder gelet op de handelswaarde dezer
zaken, dan wel op de waarde, die het Oud Delftsch kan hebben voor de
tegenwoordige beoefenaars van verschillende takken van kunstnijverheid.

Men kan deze verzameling dan ook niet vergelijken met andere collecties,
die wij in ons land nog bezitten, zooals het legaat van der Burgh in het
gemeentemuseum te 's Gravenhage, en de collectie Loudon. Maar toch zou
het, dunkt mij, om de artistieke beteekenis der verzameling, te betreuren zijn,
wanneer zij niet in haar geheel kon blijven. Naar ik verneem, heeft de heer
Frederiks aangeboden, de collectie in bruikleen af te staan aan het Museum
van Kunstnijverheid, mits voldoende ruimte daarvoor kan worden aange-
wezen. Het is evenwel te vreezen, dat die nergens te vinden zal zijn,
want dit museum heeft, — evenals 't Haagsch Gemeentemuseum — sinds
jaren met het grootst mogelijke gebrek aan tentoonstellingsruimte te kampen.

Zooals echter de collectie nu in de groote zaal der Academie was geëx-
poseerd, bood ze uitmuntende gelegenheid aan om alles goed te zien en
te bestudeeren. Alles was met smaak uitgestald en elk voorwerp kwam
ten volle tot zijn recht.

Onder de ruim driehonderd borden en schotels — die het hoofdbestanddeel
der collectie vormen — vond men verscheidene zeldzame stukken, waar-