Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 6
Verslagen van Vereenigingen
Boekbespreking

De Vereeniging verleende haar hulp voor de volgende aankoopen :
een landschap van den Haarlemschen Johannes Vermeer voor het Maurits-
huis, een Beleg van 's Hertogenbosch van Pieter Nolpe voor het Rijks-
museum, een zeestuk door Stooter voor het Sted. Museum te Leiden,
eene teekening »Extase" van Matthijs Maris voor Boymans, de belangrijke
verzameling Nederlandsche zwarte kunst prenten van Ver Loren van Themaat
en enkele kleinere aanwinsten voor 's Rijks Prenten-Kabinet en voor het
Nederlandsche Museum eenige Italiaansche kunstvoorwerpen en de bij het
verslag afgebeelde bustes van Willem van Lvere en Maria van Reygersberg,
door Rombout Verhulst, gekocht van het Seminarie te Katwijk.

Bij de Rembrandtherinnering in 1906 verleende de Vereeniging op
verschillende wijzen hare medewerking.

Boekbespreking.

Oude Gebouwen te Leiden. Samengesteld in opdracht van de
vereeniging- »Oud-Leiden" [door de Commissie voor de be-
schrijving der monumenten: Mr. J. C. overvoorde (voorzitter),
W. C. Mulder (secretaris), H. J. Jesse en J. A. Verhoog].
Leiden, G. F. ThÉONVILLE, [1907].

Als een aangenaam blijk van opgewekte belangstelling voor onze oude
kunst mag dit boekje ongetwijfeld worden begroet. Dat het ook met de
noodige bekwaamheid is samengesteld, worde hier al dadelijk en des te
nadrukkelijker verklaard, omdat het mij nuttiger is voorgekomen in deze
aankondiging wat op- en aanmerkingen te maken, dan kwistig met lof-
tuigingen te strooien.

Bij eene geïllustreerde uitgave als deze, hangt veel der waarde af van
de uitvoering der illustraties en het is daarom prettig te kunnen zeggen,
dat de meeste der talrijke autotypieën behoorlijk zijn gedrukt en beter
dunk geven van de vaardigheid van den drukker — die ook de drukker
is van dit tijdschrift — dan zijn in het Bulletin gegeven proeven van cliché-
druk zouden doen verwachten.

De foto's, waarnaar de clichê's werden gemaakt, voor een goed deel
uit de verzameling der Rijkscommissie van de monumenten, zijn het werk
van den Leidschen fotograaf Goedeljee. De meeste zijn goed geslaagd; bij
enkele heeft het gebruiken van een verkeerd objectief (den Weitwinkel)
onaesthetische perspectiefeffecten ten gevolge gehad: zie enkele der kerk-
interieurs.

Om over de keuze der illustraties te kunnen spreken, zou men Leiden