Levende kunst: maandelijksch plaatwerk voor hedendaagsche kunst — 1.1918

Bromberg, Paul: Gedachten over Binnenhuis-Kunst
Een romantisch huis

Een goede overgang van meubel naar muur kan een mooie rust brengen, een stille
harmonie.
De meest eenvoudige meubels goed in verband met de betimmering doen in hun
zuiverheid goed aan.
Vormenweelde is geen vereischte om schoonheid te geven; zuiverheid in vormen is
reeds weelde. Mooie meubelstukken te brengen in een kamer waar leelijke factoren
aanwezig zijn is doelloos. Het is alsof we in een glas gevuld met troebele vloeistof een
prachtige onoplosbare kleur doen en dan trachten door hevig roeren die kleur te laten
domineeren. Het is te vergeefs. Zeer spoedig zien we de troebele vloeistof, die we
wilden verdringen weer los komen.
Bij het inrichten van een interieur moeten we ons beheerschen. De wijding voor
onze taak moet steeds sterk in ons leven. Onze kunst moet begrepen worden, onze
taak is schoonheid te brengen. We moeten de kleine ruimten, waarin de menschen
wonen zoo vol zon en poëzie maken dat die enge omheining hun zelfs zeer lief wordt.
Amsterdam, Februari 1918. PAUL BROMBERG.

EEN ROMANTISCH HUIS.
chter in het park „de Kievit” te Wassenaar staat een klein woonhuis,
dat door zijne ligging weinig opvalt, maar wel verdient meer bekend te
worden, daar het tot het beste behoort, dat in de villaparken van Wassenaar
staat. Het werd in 1915 gebouwd door den architect F. A. Eschauzier, die
van zijne studie in Engeland terugkwam met een zin voor het romantische en een
liefde voor het materiaal en het detail, die, typisch voor den zoo voortreffelijken Engelschen
landhuisbouw, ook hier in Holland de aangewezen eigenschappen zijn voor een woon-
huisbouwer. Vooral het romantische element, dat in groote gebouwen misplaatst zou
zijn, is voor het woonhuis van groote waarde, draagt bij tot het gezellige, het eigene,
het huiselijke, dat de bewoner naar zijn „home” doet verlangen, zijn „eigen huis”. Dit
kan tegenwoordig door de betere verkeersmiddelen zonder het bezwaar van vroegeren
tijd verder van de stad af liggen; het kan daardoor vrijstaand zijn, wat weer medebrengt,
dat het een eigen karakter en indeeling kan hebben afwijkend van het geheel — als
alle koopwaar — geuniformiseerd rijenhuis in de stad met zijne banale „suite”.

BECjANE GROND.

j3LAN £ VERDlEPINCj.

Wannneer ik hier den lof zing van het romantische, moet men niet denken aan
torentjes, erkers, balkons en wat al niet, dat eene vorige generatie van architecten (en