Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 1.1878

RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN,

Het gebouw,

Neemt men in aanmerking , dat het gebouw , waarin de verzameling
geplaatst is, eene, wel ruime, maar toch slechts voor bijzonder ge-
bruik bestemde woning was, dat dus ook daarin, zonder geheele
verbouwing , aan de vordering van eene stelselmatige indeeling voor
de tentoonstelling der verzameling niet kan beantwoord worden , om
nu niet van vele andere vereiscliten, die bij een Museumgebouw on-
afwijsbaar zijn , te spreken , dan mag , mogt, althans in den aanvang ,
bij minderen rijkdom van voorwerpen het wel eenige voldoening wek-
ken , dat met betrekkelijk geringe kosten, wijzigingen werden aan-
gebragt en eenige toenadering mogelijk werd tot de voorstelling, die
men zich voor zulk eene inrigting mag- maken. Maar allengs werd
de verzameling in hare verschillende afdeelingen, in sommige zelfs zeer
aanzienlijk, uitgebreid; nieuwe afdeelingen werden gevormd en bijgevoegd;
daardoor ontstonden van lieverlede moeijelijkheden in het bewaren en
toepassen van eene behoorlijke volgorde, zoodat het eenmaal aange-
nomen stelsel vaak storende belemmeringen moest ondergaan, en het
verband hier en daar geheel en al verbroken werd.

De beschikbare ruimte werd allengs in genomen, gangen en por-
talen , die om hunne afmetingen en door gebrek aan onmisbare gele-
genheid tot afsluiting , minder geschikt waren , moesten plaats leveren
voor de voorwerpen die in de zalen niet geborgen konden worden ;
ook zij waren weldra in elk slechts eenigszins bruikbaar gedeelte aan-
gevulcl, en de voorwerpen zelven, die in kasten gerangschikt waren ,
moesten door hooge plaatsing, ver buiten het bereik der bezoekers ,
althans voor eene eenigzins naauwkeurige beschouwing ontoeganke-
lijk , een groot gedeelte , zoo al niet van hunne belangrijkheid, dan
toch van de nuttige vruchten die zij konden bieden , verliezen. Wat
niet in de breedte of in de lengte kon gevonden worden, moest men
in de hoogte zoeken, en de tusschenruimten op de vloeren gedoogden