Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 1.1899-1900

DOI issue:
Nr. 3
DOI article:
Korte Mededeelingen
DOI Page / Citation link:
Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext

F. Adama van Scheltema. f

Wat reeds velen bezorgd maakte, is helaas waarheid geworden,
Frederik Adama van Scheltema is gisteren na lang lijden heengegaan.

In hem verliezen wij een sympathiek vriend, een man van groote
begaafdheid, die de oude spreuk van zijne firma »Indefessus agendo«
steeds hoog heeft gehouden. Onvermoeid in den arbeid was zijn leus,
en wie hem gekend hebben in zijn drukke zaken weten dat in elk
opzicht......

Aan zijn eminente persoonlijkheid heeft de firma Frederik Muller
& Co. haar reputatie op het gebied der groote kunstveilingen te danken;
nog zien wij hem op de veilingen dé Vos, Jitta en zoo vele anderen
in de Brakke Grond; hij had de flair aan die veilingen een karakter
te geven, zijn persoon alléén was iets van beteekenis, waardoor hij
herhaaldelijk het pubiek wist te biologeeren.

Sedert 1876 deelgenoot van Frederik Muller was de veiling van
het kabinet van der Keilen de eerste van de groote reeks kunstvei-
veilingen die hij zou leiden. Een der laatste was de veiling van het
eerste gedeelte der collectie Heeswijk in dit voorjaar; hij heeft de
volgende veilingen, die ten deele reeds door hem beschreven waren,
niet mogen beleven; reeds toen was zijn gezondheid minder geworden
en waren zijn krachten ondermijnd.

In den boekhandel was hij zeer gewaardeerd, drie jaren had hij
zitting in het bestuur van de vereeniging, zes jaren was hij commissaris
van het Bestelhuis, terwijl hij ook zitting had in het Frederik-Mullerfonds.

In 1885 was hij lid van de commissie voor de tentoonstelling
te Antwerpen en ook nu weder was hij benoemd in die voor de ten-
toonstelling te Parijs.

Zijn groote kracht ontwikkelde hij als voorzitter van de Internationale
Tentoonstelling voor den boekhandel in 1892 en menigeen zal zich
nog zijne uitnemende openingsrede herinneren waarin hij den vreemde-
ling wees op het groote aandeel dat Nederland ook in vroegere
eeuwen heeft gehad in de algemeene beschaving.

Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Ridder in de Orde
van Oranje Nassau.

Maar wat hij bovenal was .... een hartelijk sympathiek vriend:
breed van opvatting, gezellig en vriendschappelijk had hij voor ieder
een aangenaam woord, men kon op hem rekenen, zijn aangename per-
soonlijkheid sprak er borg voor.

Zóó moge de herinnering aan F. Adama van Scheltema blijven
voortleven.

Amsterdam, 7 üec. 1899. W- P- ke Vries.

(Nieuwsbl. v. cl. boekh. 15 Dec. '99.