Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 4.1902-1903

Nr.6
Gils, Jacobus Henrikus Jozef van: Het gesloopt voormalig bieraccijnshuis te Rotterdam
Stadhuis te Sluis - Twello - Het huis Zoudenbalch te Utrecht
Rum ford verheven en waarnaar het toen overal bekend voedsel, Rumfordsch
soep. genoemd is. Slechts korten tijd had echter deze soepuitdeeling hier
plaats. Volgens v. Reijn werd het tot »magazijn van verlichting" gepromo-
veerd. De vulling der olielampen, het schoonmaken der pitten enz. geschiedde
in dit gebouwtje en de verlichting van Rotterdam heeft dus nauw in
verband gestaan met dit gebouwtje.

Door de latere gasverlichting verdwenen de olielampen, het magazijn
voor verlichting verloor zijn reden tot bestaan en werd op non-activiteit
gesteld, doch het gebouwtje dat goede bewijzen gegeven had bestand te
zijn tegen brandbare materialen, ofschoon er wel den 4<-le Augustus 1837
een brand in uitbarstte die spoedig gebluscht werd, zou geen andere
bestemming krijgen dan in velband met vuur of lichtartikelen, en werd
ingericht tot reservebrandspuithuis, wat het gebleven is tot aan de slooping.

Thans zal er een gebouw verrijzen, voldoende aan veel hooger gestelde
eischen in zake bluschmiddelen, wat in deze groote stad zeker niet overbodig is.

De herinnering aan het nederig gebouwtje zal bewaard blijven door
de bewaring der voornaamste gebeeldhouwde fragmenten, welke in "t
toekomstig? stedelijk museum eene plaats zullen krijgen en door eene
nauwkeurige gemaakte teekening alsook eene aquarel van D. Langendijk,
waarop het duidelijk staat afgebeeld.

Rotterdam, Juli 1903. Jac. v. Gils,

Architect.

Stadhuis te Sluis.

Te Sluis is deze week het hersteld stadhuis weer voor den gemeente-
lijken dienst in gebruil v genomen.

Het stadhuis dagteekent van 1396 en is zeker een van de oudste en
merkwaardigste gedenkstukken van Middenccuwsche burgerlijke bouwkunst
in Nederland. De prachtige bovenzaal heeft balken, steunende op fijne
gebeeldhouwde sleutelstukken en kraagsteenen.

De klok is in 1395 gegoten door Jan Leenknecht van Aaltre; het
beeldje, dat het uur slaat («Jantje van Sluis') werd gemaakt door Jacobus
Huusse en Antoine den Beeldsnijder.

Voor de herstellingswerken heeft de Gemeente een Rijkssubsidie
ontvangen van ƒ20.000, terwijl de meubileering, enz. een geschenk van
een inwoner is.

Dc Bouwwereld, 29 Juli 1903.

Twello.

Onder leiding van den heer W. te Riele Gzn., architect te Deventer,
wordt de Ned. Herv. kerk te Twello gerestaureerd. Deze kerk, geheel
van baksteen opgetrokken en éénbeukig, dagteekent uit de 14de eeuw.
In het begin der 15de is zij aan het kooreinde omgebouwd, dat toen
vernieuwd en hooger opgetrokken is.