Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 14.1891

Rijks Museum te Amsterdam
A. Uittreksel uit het Verslag van den Hoofddirecteur

Onder de overige zaken van algemeenen aard , niet behoorende
in een der voorgeschreven rubrieken van het verslag, heb ik ook
gewag te maken van de gevraagde inlichtingen door „The Sunday
Society” te Londen. Zooals bekend, stelt deze vereeniging zich
sedert 1875 ten doel om de openstelling op Zondag te bewerken
van Musea, Bibliotheken en andere openbare verzamelingen te
Londen. Zij heeft door middel van een rondschrijven , onder an-
deren ook mij 15 vragen ter beantwoording voorgelegd, om
langs dien weg gegevens te verzamelen , die haar streven moeten
helpen bevorderen. Onder de vragen die , gelukkig, ontkennend
beantwoord konden worden , behoorde de volgende : of er hier eene
beweging bestaat om het Museum op Zondag voor het publiek
gesloten te houden? Ook verlangde men te weten het gemiddeld
aantal bezoekers op werkdagen en des Zondags ; benevens de uren
van opening en sluiting , enz. De antwoorden zijn zoo nauwkeurig
mogelijk gegeven en kunnen wellicht het loffelijk doel der Ver-
eeniging eenigzins ten goede komen.
Toestand van het gebouw. Het metalen netwerk in de glazen be-
kapping der schilderij zal en aan gebracht, werd op mijn aanzoek
verlengd tot aan den gordingrand , waardoor thans die zalen op
meer afdoende wijze tegen vallende voorwerpen beveiligd zijn.
Met betrekking tot het voltooien der gevel versiering van het
gebouw, valt te vermelden, dat de tafereelen in geëmailleerde
lava -—- bestemd voor den zuidelijken middengevel — waarvan de
vervaardiging aan de firma Veuve Gillet te Parijs opgedragen was,
geplaatst werden. Onder het middelste'tafereel zijn, in tegels, uit
de fabriek der firma J. van Hulst te Harlingen, te pas gebracht,
de uit de pen van dr. J. A. Alberdingk Thijm gevloeide dichtre-
gelen , zinspelende op de aanwezigheid van Rembrandt’s „Nacht-
wacht” aan de binnenzijde van denzelfden wand.
De oefenschool der Rijks Normaalschool voor teekenonderwijzers,
waarvan met een enkel woord melding gemaakt is in mijn verslag
over 1890, kon reeds in de maand October 1891 in gebruik geno-
men worden.
Bij aanschrijving dd. 9 Maart 1891 n°. 494 afd. K. W. is de be-
paling ingevoerd om, zoodra ter dezerzijdsche kennis komt dat er
plan bestaat inrichtingen die gevaar. hinder of schade kunnen
veroorzaken , op te richten in de nabijheid der onder mijn beheer
gestelde gebouwen, Uwer Excellentie daarvan onmiddellijk bericht
te zenden, opdat zoo noodig, de maatregelen kunnen genomen
worden, voorzien bij de wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad n°. 95).
Aangaande hel park is niets bijzonders te vermelden. Wanneer het
opstellen der oud-Nederlandsche bouwfragmenten afgeloopen is,