Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 18.1895

Rijksmuseum te Amsterdam
B. Rijks Museum van Schilderijen
B. Rijks Museum van Schilderijen.

Toestand der verzameling en van het archief. De verzameling be-
vindt zieh over het geheel genomen in een goeden toestand en
aan het archief wordt de noodige zorg besteed. Een door mij
aangelegden beknopten kaartcatalogus — door toeneming van
het aantal schilderijen noodzakelijk geworden — is tot mijn
spijt door andere werkzaamheden niet gereed kunnen körnen.
Ofschoon geen aankoopen van buitengewone beteekenis hebben
plaats gehad , is de gelegenheid niet ongebruikt gelaten om het
Museum te verrijken met eenige schilderijen, die in het een of
ander opzicht van belang kunnen geacht worden. De opgave in
de rubriek „Aankoopen, aanwinsten en verliezen ” toont dit
nader aan.
Met een enkel woord zij hier melding gemaakt van een adres
van de Wed. J. Loggen & Zoon en 7 andere spiegel-en lijsten-
fabriekanten, waarin beweerd werd dat het vervaardigen van
schilderij lijsten door mij uitsluitend aan den heer M. van Menk
wordt opgedragen, waardoor zij zieh verongelijkt achtten euer
op aandringen dat de levering worde uitbesteed bij inschrijving
of wel onder alle fabriekanten gelijkelijk verdeeld.
Dit adres door de onderteekenaars gericht aanüwer Excellentie’s
ambtgenoot van Waterstaat, Handel en Nijverheid, werd door
dezen aan Uwe Excellentie toegezonden en kwam om bericht en
raad in mijne handen. De gronden waarop door mij tot afwijzing
van het verzoek werd geadviseerd, waren de volgende: voorop
werd gesteld dat tot vervanging van de minder passende ver-
golde belijsting om schilderijen der oudhollandsche school van
de XVIIde eeuw, het steeds mijn streven is geweest zulke lijsten
gaandeweg te vernieuwen in den stijl van het tijdvak waarin
de schilderijen te huis behooren. Het geldt dus hier de levering
van een speciaal artikel en wel van lijsten, geschaafd volgens
opgegeven profiel, dat zieh wijzigt naar den tijd en naar het
onderwerp der schilderij en vervaardigd van hont, niet bestreiken
met een laagje glanzend zwart gemaakte gips, maar gebeitst in een
natuurlijke kleur. Werd de levering van zoodanige lijsten veelal
aan den heer van Menk opgedragen, dan geschiedde dit omdat
het door hem geleverde het meest nabij kwam aan de gestelde