Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 18.1895

Bijlage C: Wetenschappelijk onderzoek in 1895 aangaande Kunstwerken in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen
Bijlage C.

Wetenschappelijk onderzoek in 1895 aangaande Kunst-
werken inhet Koninklijk Kabinet van Schilderijen.

Baien. (Hendrik van) en Fluweelen Brueghel.
N". 233. De offerande van Cybele. De oorspronkelijke schets
voor dit sink, in waterverf uitgevoerd , werd door den onder-
directeur gevonden onder de teekeningen van het Goethe-Haus,
te Weimar. Eene repetitie van het' schilderij in de verzameling
Schoenborn te Weenen, wordt daar toegeschreven aan den
Duitschen Schilder Joh. Rud. Bijs (1660—1738) en Fluweelen
Brueghel, die evenwel niet samengewerkt kunnen hebben; zij
is van geringere kwaliteit dan ons exemplaar en ook van iets
lateren oorsprong. . Daarentegen was er in de veiling van oude
schilderijen uit Clewer Manor en uit andere verzamelingen,
den 13den Juli 1895 te Londen gehouden, eene repliek van
vrijwel dezelfde kunstwaarde en ook wel door de meesters zelf
geschilderd. Het was n°. 82 van den catalogus en had behoord
aan Captain Montagne Thomas te Weymouth. — Ons schilderij
is ook afgebeeld op een der tafereelen van Brueghel, voorstellende
de vijf zintuigen in het Prado te Madrid. Het staat op de „Smaak”
links op den voorgrond. Desgelijks op de repliek van dit stuk
in de verzameb’ng Klinkosch te Weenen.
Behani. Bartholomeus.
N°. 269—271. Portretten van Elisabeth, Maximiliaan en Anna
van Oostenrijk, kinderen van Ferdinand I.
Deze portretten, geschilderd in de tweede helft van 1530 en
vroeger o. a. op naam van Lionardo da Vinci en Albrecht
Dürer of hun school gesteld, zijn door Dr. Max Friedländer
in een artikel over „Altdeutsche Gemälde in der Sammlung
des Freiherrn von Lotzbeck in München” in het Repertorium
für Kunstwissenschaft van 1895, blz. 272 toegeschreven aan den
hofschilder van Ferdinand I, Jacob Seisenegger (geboren in
1505, overleden in 1567) op grond van een opgave der werken,
die deze tijdens den Rijksdag te Augsburg (15 Juni—22 Nov.
1530) voor zijn meester schilderde. Daartoe behoorden namelijk
de vier toen levende kinderen van Ferdinand I, elk op een
paneel van kleine afmetingen. Een onderzoek der portretten