Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 18.1895

Bijlage B: Aanwinsten en verliezen van het Koninklijk Kabinet van Schilderijen in 1895 [...]

Haensbergen, Johannes van Haensbergen.
601. Stilleven.
Eikenhout. H. 0.398, B. 0.300.
Op een wit-, rood- en violet gevlekte marineren plint, in een
arduinsteenen nis ziet men een omvlochte wijnkruik, waarom
zieh klimopranken slingeren ; er naast een tinnen tuimelbeker,
er voor een fraaien appel, waarop een bronivlieg , een dooden
vogel en bet hecht van een mes.
Gemerkt in het midden onder de plint: Joh. Haensbergh.
Gorcö: fec. 1665.
Geschenk van T. Humphry Ward Esq. te Londen. Mei 1895.
Het woord Gorcö: kan beteekenen Gorcomensis en Gorcomi.
In het eerste geval wäre het eene aanwijzing dat de Schilder te
Gorcum (en dus niet te Utrecht, zooals men op het voetspoor
van Houbraken algemeen aanneemt) geboren is , in het tweede
geval, dat hij er in 1665 gewoond heeft. Dezelfde aanwijzing,
met het jaartai 1665 komt voor op een zijner stukken in het
Museum te Schleissheim hij München , n°. 472 van den catalogus.
Hanneman, Adriaen Hanneman.
588. Portret van Cornelis van Aerssen.
Oit stuk beschreven in den catalogus op blz. 143 werd in
Augustus 1895 door de eigenaars teruggevraagd.

Hollandsche school, omstreeks 1650.
603. Afbeelding van een dood kind uit het geslacht Honigh.
Eikenhout H. 0.455, B. 0.576. Levensgroot.
Liggend van links naar rechts in een bed met witte küssens,
witte met kant bezette lakens , een groene deken en een geel
groen gordijn met franje, gekleed in een wit hemdje en een wit
met kant bezet mutsje.
Geschenk van den heer C. M. L. Lambrechtsen te Amsterdam
in Juli 1895.
Op de achterzijde een papier, uit welks opschrift blijkt, dat
dit kind waarschijnlijk een spruit van Ridder Johan Honigh en
een zijner echtgenooten Margareta Schaap of Hillegonda van
Vierssen geweest is. Na den dood dezer laatste (1684) is dit stuk
met de andere portretten op den huize Steenhove overgegaan
aan hare zuster Catharina Margareta Schorer, geb. van Vierssen,
wier kleinzoon Mr. Wilhelm Schorer de geheele collectie heeft
onder zieh genomen en bewaard.