Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 18.1895

Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en gesneden Steenen

Aanwinsten. Hei uitbreiden der verzamelingen van hei Kabinet
kan uit den aard der zaak moeilijk volkomen systematisch
geschieden , daar men in hooge mate afhankelijk is van publieke
verkoopingen en de muntvondsten. Was het jaar 1894 buiten-
gewoon rijk aan vondsten , de oogst van 1895 was zeer schraal.
Men zal in dit verslag opgenomen vinden de stukken van enkele
vondsten van het vorige jaar, als van Monnikendam , ’s Her-
togenbosch (2de vondst), Hulst en Tiel. De meest belangrijke
muntveiling was die van de verzameling van den heer Meijer,
in leven directeur van het Penningkabinet. Ik mocht daaruit
een aantal zeer fraaie en zelfs unieke stukken koopen. Voor
zoover de mij toegestane gelden dit veroorloofden trachtte ik
bovendien de verschallende bestaande lacunen aan te vollen;
vooreerst werden daartoe aangekocht eenige belangrijke Griek-
sche munten , in de tweede plaats trachtte ik de thans gang-
bare munten te verzamelen. Bij deze poging genoot ikde meeste
welwillende medewerking van Z.Exc. den Minister van Buiten-
landsche Zaken en van de Nederlandsche Gezanten in den
vreemde. Het bleef verder mijn streven om moderne Fransche
medailles aan te koopen. ’t Komt mij toch van het uiterste belang
voor , dat deze fraaie stukken , welke zulk een hooge kunstwaarde
hebben in een openbare Nederlandsche verzameling kunnen
worden bewonderd.
Geschenken werden ontvangen van de Doitsche, Belgische
Grieksche , Luxemburgsche , Spaansche , Rumeensche en Ameri-
kaansche Regeeringen. Van de Regeeringen van Zwitserland en
Egypte werden de aldaar geldige munten ontvangen, in ruil waar-
voor Nederlandsche munten werden teruggezonden. Verder
werden geschenken ontvangen van de Regeering der Vrije Stad
Hamburg, van het Library Committee of the Corporation of the
City of London, van de Societe Beige de Numismatique , van het
Muntcollege te Utrecht, van het Gemeentebestuur van Tiel. van
H. M. gezant te Constantinopel Jhr. Mr. 0. D. van der Staal
van Piershil en van den Nederlandschen consul-generaal in
Mexico C. M. G. von Düring. Het Kabinet werd nog verrijkt
met geschenken van Dr. W. G. C. Bijvanck, Mr. A. E. H.
Goekoop , Generaal-Majoor P. M. Netscher en den heer L. Maze],
alle te ’s Gravenhage; van P. <Guido Maria Dreves te Weenen
F. Whelan te Londen en Lemaire te Gent. Twee schenkers
wenschten onbekend te blijven,
De hierbij gevoegde lijst geeft een overzicht der aanwinsten
van dit jaar. De inventariseering en catalogiseering der medailles
werd geregeld voortgezet. Een nieuwe doorwerking der Neder-
landsche munten ving aan. De regeling der verzameling Griek-
sche munten is tot en met de munten van Macedonie gereed;
de gesneden steenen werden opnieuw gerangschikt in verband