Verslagen der rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst — 18.1895

Rijks-Museum van Oudheden te Leiden
mjKS-MUSEUIW VAN oudheden te leiden.

Personcel. In bet personeel kwam geen verandering. Dr. de
Dompierre de Chaufepie bleef zijne Studien omtrent Carthago ,
in verband met de reizen van Borgia en Humbert, voortzetten.
Meestal was hij des Zaterdags aan bet Museum werkzaam. Wij
waardeeren dit bezoek, waardoor de band der boofdmusea voor
oudbeidkunde, zoo noodig voor den bloei van beide inricbtingen,
nauwer wordt en in beider voordeel blijft bestaan.
Met ijver kweten zicb de beambten van bunne taak en werden
de werkzaambeden aan verhuizing der gedenkteekenen Verbünden,
in velerlfi opzicbten zoo lästig, met opgewektbeid verriebt. Het
beheer kon dan ook geregeld zijn gang gaan. Onder de custoden
vermeld ik den beer J. Mazurel van bet Prentenkabinet, die,
met zijne ecbtgenoote, alle reden tot tevredenbeid geeft.
Toesland van het gehonte. De aanwinst van lokaliteiten in bet
vorige verslag vermeld, diende om een gedeelte van bet Museum
daarin over te brengen.
Een gedeelte der gips-afgietsels werd overgebracht naar het
Pleisterkabinet als zijnde daarin meer op zijne plaats. Dit Kabinet
nu bevat alle Romeinsche oudheden van Italie afkomstig, die
wij bezitten, ook de modellen van Napels en de afgietsels uit
het Museum van Arolsen naar oudheden uit Pompei. Delijsten
en inventarissen zijn thans gereed en können als catalogus
worden gedrukt
De overige afgietsels naar oudi eden , afkomstig uit Aegina
en Athene zijn in de galerij van het gebouw van Natuurlijke
Historie opgesteld, eene zeer ongunstige gelegenheid zoowel voor
tentoonStelling als voor bezichtiging. Indien de toegang niet
belemmerd wäre, zou men wellicht een behoorlijk geheel kunnen
vertoonen, thans is dit niet wel mogelijk , daar ook de over-
gebleven ledige ruimte moest worden gebezigd voor de groote
honten voorwerpen uit Nederland, die in bet ontruimde gedeelte
gemakkelijk plaats vonden en tusschen de overige voorwerpen
uit de provincien van Nederland waren opgesteld.
Men is nu bezig om de bovenverdieping van het Museum af
te nemen. De noodige voorzorgen worden genomen voor even-
tueele waterschade en als deze werkzaamheden verricht zullen