Levende kunst: maandelijksch plaatwerk voor hedendaagsche kunst — 2.1919

Nummer drie
[Rezension von: Doesburg, Theo van, Drie voordrachten over de nieuwe beeldende kunst]
[Rezension von: Bakker, W. J. A., Het gewapend beton en zijn eigenschappen]
BOEKBESPREKING EN BOEKAANKONDIGING

Theo van Doesburg. Drie voordrachten over de Nieuwe Beeldende
Kunst. Uitgave: Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur.

Deze drie voordrachten over de Nieuwe Beeldende Kunst, haar ontwikkeling, aesthe-
tisch beginsel en toekomstige stijl zijn te beschouwen als een aanvulling van het vroeger
van denzelfden schrijver verschenen boek: „De nieuwe beweging in de schilderkunst”. En
evenals dat werk komen hier zeer duidelijke aanwijzingen in voor waaraan de tegen-
woordige kunst mank gaat. Nog altijd wordt geteerd op den vormenschat door de kunst-
historie in de voorgaande jaren bijeengebracht. De moed en het zelfvertrouwen om tot
het diepste wezen van de kunst neer te dalen, om tot eigen klare vormgeving te komen
ontbreekt ons, en het is een van de belangrijkste eigenschappen van dit werkje, dat de
schrijver op iedere bladzijde zijn waarschuwende stem laat hooren en wijst op wat
door zoovele kunstenaars, in alle landen, in deze dagen gevoeld en gedacht wordt.

Niet het minst belangrijk is de eerste voordracht, waarin aangetoond wordt, dat de
tegenwoordige schilderkunst moest komen tot een geheele andere vormgeving, hoe, bij
het zich bewust worden van wat „kunst” is en het aanvoelen van het nieuwe leven,
de mensch van nu nooit meer bevrediging zal kunnen vinden in het impressionisme.

Aan het eind zijn een aantal reproducties geplaatst met aanteekeningen van den schrijver.

Het geheel vormt een werkje, dat we een ieder, die belang stelt in de moderne kunst
met warmte kunnen aanbevelen.

Prof. W. J. A. Bakker. Het Gewapend Beton en zijn eigenschappen.
Lezing gehouden voor den Betonijzerbouw. Uitgave: ’t Kasteel v. Amstel.

Het mag voor zeker worden aangenomen, dat bij de ontwikkeling van de moderne bouw-
kunst het gewapend beton een nog veel uitgebreider toepassing zal vinden, dan tot op
heden het geval was. Voor een juiste architectonische toepassing is het noodzakelijk om
het materiaal te kennen, niet alleen in zijn wijze van be- en verwerking, maar ook
tot op welke hoogte men het materiaal vertrouwen kan.

Op het gebied van de betonliteratuur waren in de laatste jaren vele en omvangrijke
boeken verschenen en men kan wel zeggen, dat bijna iedere voorkomende constructie
nauwkeurig te berekenen viel.

Alleen de vraag, of het gewapend beton ook in de toekomst als vertrouwbaar viel
aan te merken, was nog niet beantwoord.

In deze lezing heeft Prof. Bakker het een en ander medegedeeld omtrent den stand
der wetensehappelijke onderzoekingen over dit onderwerp, van de laatste jaren. Het
valt buiten onze competentie om een oordeel over deze resultaten uit te spreken,
maar het leek ons van het grootste belang dit geschrift onder de aandacht van den
belangstellenden lezer te brengen.

Des Hauses Sonnenschein. Verlag: Julius Hoffman.

Een verzameling van 80 reproducties naar kinderportretten door de meest bekende
Duitsche schilders.