Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Kerkglazen te Gouda - Gevels te Haarlem - Het Schoolmeesterspoortje te Haarlem - Randhuis te Haastrecht - XIIIde ceuwache vestingwal te Maastricht

Raadhuis te Haastrecht.

Door den burgemeester van Haastrecht, Mr. A. E. Schouten, zijn pogingen
in het werk gesteld om de noodige gelden bijeen te brengen voor de
restauratie aan het Raadhuis, welke, dank zij vooral den krachtigen steun van
Mevr. Le Févre de Montigny geb. Bisdom van Vliet, met succes zijn bekroond.

Het raadhuis heeft een slanken trapgevel van geelen baksteen met
cordonbanden tusschen de verdiepingen.

De hoofd-etage ligt zeven treden boven den grond en is in 1823 van de
tegenwoordige trap voorzien, die een sierlijker bordes verving, waarvan
de steenen leeuwen nog in de kelders bewaard worden. De geprofileerde
eggen langs het venster en het metselmozaiek in de termijntogen boven raam
en deur zijn nog in den ouden toestand bewaard, doch het venster en
het deurkozijn zijn vernieuwd.

De tweede en derde verdiepingen vallen in den top. Zij zijn nog vrijwel
in den toestand van den bouw (1618) en hebben nog de luikjes behouden.

In het middenpenant der tweede verdieping staat een gevelsteen met
de wapens van Holland en van Haastrecht en het jaartal 1618. Het wapen
van Holland heeft, volgens mondelinge mededeeling. dat van Arkel ver-
vangen. Vier zeer rijke ankers op de tweede en twee eenvoudiger ankers op
de derde verdieping verlevendigen den gevel, die door de metselmozaiken
en de zandsteenen stukken in de bogen en raamomlijstingen een aangenaam
vriendelijk aanzien heeft.

Midden op het dak staat een open achtkant torentje met achtkante spits.

Ook inwendig is het raadhuis belangrijk door de gewelfde kelders en den
schouw met kap uit het begin der 1.7de eeuw. Het inwendige is echter zeer
veranderd door het plaatsen van schotten en latere vertimmeringen. Waarschijn-
lijk was er een groote voorhal met open trap naar de tweede verdieping.

Het tegenwoordig raadhuis verving waarschijnlijk een ander, dat bij
den dorpsbrand in het begin der 17de eeuw werd verwoest. Haastrecht
verkreeg toch reeds stadsrecht vóór 1307. in welk jaar het als »poirte"
wordt vermeld.

Het zelf in den verknoeiden toestand reeds zoo interessant raadhuis
zal na restauratie ongetwijfeld een sieraad zijn voor deze gemeente, waar
nog zoovele aardige 17de eeuwsche eenvoudige burgergevels bewaard bleven.

J. C. OvERVOORDE.

XlIIde eeuwsche vestingwal te Maastricht.

In de vergadering van den Gemeenteraad van 31 October 1.1. werd
besloten om een ongeveer 20 M. lang gedeelte van den vestingwal behoorende
tot de verdedigingswerken uit het eerste gedeelte der Xllie eeuw en aan-
sluitende bij de Helpoort luit 1229) te sloopen. Nadat hiermede reeds een
begin was gemaakt, heeft de Raad den i4den November gelukkig besloten
dit werk. althans voorloopig te staken. (Zie Bouwk. Weekbl. 19N0V. 1904.)