Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Moes, G. W.: Frans Post geschilderd door Frans Hals

Frans Post geschilderd door Frans Hals.

Menigeen die in 1903 op de Haagsche portretten-tentoonstelling vóór
de groep werken van Frans Hals stond, wist dat hij den sprekenden kop.
ingezonden door Jhr. Teixeira de Mattos te Vogelenzang, meer had gezien,
maar ook aan de samenstellers van den catalogus is het niet gelukt, den
man thuis te brengen. Daar mij door een toeval onlangs de prent in handen
kwam, die deze zaak opheldert, wil ik niet nalaten, hier even de aan-
dacht op te vestigen.

Onder de vele heerlijke prenten door Jonas Suyderhoef naar portretten
van Frans Hals gesneden, is wel een der fraaiste een prent die ook om
haar zeldzaamheid groote waarde heeft, aangezien ze, om wrelke reden is
onbekend, niet voltooid is; d. w. z. Suyderhoef heeft zijn aandeel volbracht,
maar de lettergraveur, die er nog den naam van den voorgestelde onder
moest snijden, is in gebreke gebleven, zulks te verrichten. Eerst Wussin
maakte er opmerkzaam op, dat op het exemplaar in de Albertina te Weenen
een oude hand er den naam onder geschreven heeft: »Francois Post,
Peinctre de prince Mauriti Gouverneur des Indes Occidentales." l)

Onbegrijpelijkerwijze heeft de heer van Someren 2) deze mededeeling
willen verbeteren, door Pieter in plaats van Frans Post te schrijven. Pieter
heeft zich zelf afgebeeld op blad 6 van de door hem geteekende en door
Pieter Nolpe in koper gesneden »Begraefenisse van Syne Hooghevt Frederick
Henrick." Daar loopen nl. naast elkander »Architect en Schilder." Een van
beiden wendt het gelaat naar den toeschouwer en een familietrek met zijn
broeder Frans is niet te miskennen, terwijl de ander, in profiel gezien,
niets individueels heeft. Een ander portret van Pieter Post is niet bekend.

Frans werd in 1646 ingeschreven in het gild te Haarlem en huwde
Sept. 1650 met Jannetje Bogaerts, die hem van 1652 tot 1663 vijf kinderen
schonk. 17 Febr. 1680 is hij te Haarlem in de St. Bavo-kerk begraven.

Onmiddelijk na zijn terugkeer kreeg hij veel te doen met het leveren
van schilderijen naar zijn in de West gemaakte schetsen. Reeds 29 Mei 1644
werden hem te Buren van wege den Prins /Soo uitbetaald, over het
presenteeren ende leveren aen S. H. van een groot stuck schilden- van de
gelegenthevt der lantschappen in West-Indiën, by hem gemaeckt" s) en
7 Sept. 1650: »Idem aen Frans Post, schilder, ter zake van een stuck
schilderij, zijnde een landschap van eenige plaatsen van S. H. in Bourgoigne
bij hem geschildert en gelevert." *) Niet uitsluitend West-Indische land-
schappen waren het dus, die door hem geschilderd werden. In de collectie
Schönborn te Weenen bevindt zich trouwens ook een ruitergevecht van

1) Naumanns Arcbiv, VII p 40.

2) J. F' van Someren, Beschrijvende catalogus van gebraveerde portretten van
Nederlanders, III, Amsterdam 1891 p. 503.

3) Nederl. Spectator, 1875 p. 246.

4) Kunstkronyk, Nieuwe Reeks, II, p. 40.