Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Juten, Gerrit Cornelius Adrianus: Het Stadhuis van Sluis
Bulage

*

Ten slotte mag hier niet onvermeld blijven de poging in de 18e eeuw-
gedaan om het stadhuis te verfraaien : de pui werd versierd (?) met twee
hardsteenen leeuwen.

Hiermede heb ik de voornaamste aanteekeningen over de herstellingen
en de uitbreiding van het stadhuis te Sluis medegedeeld, die in de archieven
der stad gevonden worden. Mogen ze een kleine bijdragen zijn tot de
waardeering van een onzer schoonste middeléeuwschen monumenten.

G. C. A. Juten.

B IJ L A G E.

Pieter den Zaghere van zinen lone ende aerbeyde, dat hi heift ghenomen
te temmerne in taswercke de vorseide capelle in den voormen ende condicien
naervolghende. Dats te wetene de vors. capelle te betemmerne beneden met
11 ghebinden van eenre staedge van nu voeten hoghere, dan zoe was te
vóren, van groten uutdraghende balken met corbeelen ende stantsiken, also
der toebehoord, dewelke balken ende corbeelen int verghaderen int ronde
neffens den ziden ten mueren waerd zullen naer eenen bast rond ghelrucken
ziin ende de canten onder ghesneden met rosen commende staande up de
noten, die men steken zal an beeden ziden in de vors. mueren, boven
welken noten lanx den zeiven mueren ghesteken zullen ziin reghelen in de
vors. stantsiken, boven plat met eenre grouve ende onder met eenre alver
ogine ende in de midwaerde van der vors. stage zullen met de vors.
balken ghesteken ziin naelden ender onder ghesnede met oginen met n alver
ghebonden an de henden van der vors. capellen, dewelke stage boven om
den zolder te makene gherebbet zal zijn met goeden eekinen brackoenen
ende gheloken met goeden ouden scipplanken ende daeronder verhemelt
met goeden ghesnedenen tienvoet boute, al van eenre sticke ende snede
zonder eenigh spechout. Item de upperste stage scaerp rond met oginen
ende de mueren ghebonden met ti notable balken, die in de midwaerd
zullen hebben een lettel croms, ghehauwen zijnde acht cantte, in de welke
zullen steken n makelaers, ooc acht cantte ghehouwen, upghaende tot in
den combel van den ghespannen, daerin de upperste henden van den
ogine ghepuenct zullen verghaderen ende int upperste van den ronden van
der hemelinghe zullen zv naelden ghaende van ogine te ogine van beeden
honden met eenre alver ogine ende ooc zullen de ghespannen ziin ghemaect
van goeden eekine brackoenen ende ghestelt up dobbele platen met
blockeelen, daer in de vors. dweersbalken zullen zijn ghebonden. boven
verhemelt ziinde met goeden ghezaeghden bereedden tienvoet houten, zo
vors. es. In welke ghespannen int dac ter placke waerd ooc zullen zijn
ghemaect n scone standveinstere, luchtende in de vors. camere. die boven,
besiden ende de ghevele binnen verhemelt zullen ziin ende buten ghewrocht
elc met eene dobbele waghespanne met ghesnedenen windberghen ende