Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Wildeman, M. G.: Portretten uit de nalatenschap van Mevrouw Gans-Tromp, overleden den 7 Januari 1717 op het Huis te Binderen onder Helmond
Haverkorn van Rijsewijk, Pieter: Doopen van portretten

begeere, dat alle voorenstaande portraittcn na mijn overlijden zullen worden
gegeven aan d'Heer Paulus Berkhout, raad en vroedschap der stad Delft,
doch ingevalle zijn Ede van de voorsz portraitten mogt voorsien zijn zoo
laat ik de dispositie daarvan aan de Executeurs van mijn testament, ge-
teekend op't Huys te Binderen den 7 October 1715 (was geteekent) :
J. Mari Tromp, weduwe van d'hr. van Nulant (ter zijde stond): Bekenne
de schilderijen in deeze lijste vermeld van de Heeren Executeurs des boedels
van de vrouw van Nulant ontfangen te hebben, 's Hage den 16 Sept. 1717
(was geteekend) J. V. C. Berkhout van Slydrecht.

Waar bevinden zich op 't oogenblik deze portretten?

's-Gravenhage. M. G. Wildeman.

Doopen van portretten.

Het is zóó algemeen bekend en er zijn zóóveel voorbeelden, dat
schilderijen worden gedoopt met den naam van een kunstenaar, die geen
hand eraan geslagen had, dat het bijna niet meer onze verontwaardiging
wekt. Zóó is het ook gelegen met de toeschrijvingen van portretten. Een
wapen wordt op het paneel geschilderd, soms ook een jaartal en de ouderdom
van den persoon, of op de achterzijde wordt geplakt een papiertje, oud
en geel, met den naam van den man of de vrouw, die op het stuk zou
zijn weêrgegeven, ja met verf wordt die naam soms op het paneel gezet,
't Is alles bekend, doch onlangs ontdekte ik een dooperij van portretten,
te aardig om niet verteld te worden.

Op 8 November 1887 werd bij L. Beijers te Utrecht een verzameling
portretten te koop aangeboden. Zij waren beschreven als volgt:

4. Een vrouwenportret, zonder naam van den schilder, A° 16 . . defect..
P. H. 0.89, B. 0.49. i)

5. Portret van Alb. Roos. geschilderd door G. Ban A° 1650. P. H.
93., B. 0.73.

6. Portret van Maria Urseling, zonder naam van den schilder, A° 16 .. .
P. H. 1.04, B. 0.78.

10. Fraai portret van de familie Urseling (vier personen) zonder naam
van den schilder, noch jaartal, in zwarthouten lijst. P. H. 042, B. 0.50.

11. Portret van Maria Urseling en ? zonder naam van den schilder,
noch jaartal, in zwarthouten lijst. P. H. 0.42 B. 0.50.

Deze portretten werden niet verkocht en behoorden waarschijnlijk aan
den heer S. B. Bos, van Harlingen, die ze weèr in veiling bracht bij de
firma Fred. Muller, op 21 Febr. 1888.

Nu heet:

N°. 4 (9 der veiling). Portret van Maria Urseling. P. H. 0.89, B. 0.61.
N°. 5 (8 der veiling). Gerbr. Ban, Portret van Alb. Roos. P.H. 0.93,8.0.73.

1) Het laatste getal is waarschijnlijk een drukfout. Zie veiling 21 Febr. 1888.