Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Kalf, Jan: De Sacristie der Sint Joriskerk te Amersfoort
Beekberge - Zuidertoren te Enkuizen

plan voor den herbouw beloofde echter weinig goeds. Gelukkig werden
kerkvoogden bereid gevonden den bouw korten tijd uit te stellen, zoodat
de Rijkscommissie gelegenheid had den Rijksarchitect voor de monumenten,
den heer Ad. Mulder, uit te noodigen, een plan te ontwerpen, dat zich
beter bij de kerk aansloot.

De heer Mulder leverde toen met bekwamen spoed een nieuw project,
dat beter harmonieerde met de kerk en minder van het oude gebouw aan
het oog onttrok.

Kerkvoogden, hoewel bereid dit uit te voeren, konden het echter niet
accepteeren, daar het ƒ2000 meer zou moeten kosten dan het oorspronkelijk
plan en de Notabelen, hierover gehoord, van oordeel waren, dat de kerk
dit bedrag niet had te missen.

Gelukkig bleken eenige Amersfoortsche belangstellenden bereid eenc
commissie te vormen om dit bedrag bijeen te brengen en stelde een drietal
hunner zich al dadelijk tegenover kerkvoogden borg voor de benoodigde
som van ƒ2000. Dank zij hunne offervaardigheid kan nu het project van
den heer Mulder worden uitgevoerd — men is, meen ik, reeds met den
bouw begonnen — en zal de eerwaardige Sint Joriskerk dus worden
behoed voor de ontsiering, waarmede het aanvankelijk bouwplan baai-
bedreigde.

Aan dit drietal krachtdadige vrienden onzer monumenten — wier
namen ik niet gemachtigd ben te noemen — mag zeker op deze plaats
een woord van welgemeende hulde niet worden onthouden.

Jan Kai.f.

Beekbergen.

Op de Staatsbegrooting voor 1905 is eene som van ƒ 4000 uitgetrokken
als rijksbijdrage in de kosten van de restauratie der Hervormde Kerk tc
Beekbergen bij Apeldoorn. Deze kerk dateert uit de 13de en 14de eeuw.
Zij staat geheel vrij en heeft een midden- en twee zijbeuken. De toren
bestaat uit drie kuben, waarvan de onderste in den laatromaanschen stijl
der 13de eeuw is opgetrokken. Zij is van tufsteen. De beide andere zijn
van baksteen en uit lateren tijd. Aan de noord- en zuidzijde van den toren
bevinden zich tegen elke kube drie lisenen. twee aan den kant en één in
het midden, waardoor twee verdiepte muurvlakken ontstaan. De lisenen
zijn aan haar boveneind door spitsboogjes met elkaar verbonden. De laat-
romaansche ingang tot den toren is nog in zijn geheel aanwezig. Hij
bestaat evenals zijn aanliggend muurwerk geheel uit tufsteen, is onversierd
en overdekt door een spitsboog. Alleen de boogvulling (tympan) en een
klein reepje muur langs de posten zijn er in onzen tijd ingezet, om den
ingang passend te maken voor de deur van het arrestantenhok.

Het plintstuk van den zijbeuk aan de zuidzijde is van tuf-, het boven-
deel van baksteen, van den beuk aan de noodzijde zijn de vier westelijke
travées met de daarbij behoorende vijf conterforts geheel in tufsteen opge-

»