Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Museum van Kunst en Kunstnijverheid te Delft - De Compangies-kamer te Batavia
Verslagen Vereenigingen

i7i

de wenschelijkheid om een der nog aanwezige 18e eeuwsche huizen te
restaureeren en geheel in te richten in den geest van den Compagnietijd
en in 1899 werd dit denkbeeld nader bepleit door Mr. L. Serrurier. die
hierbij wees op de mogelijkheid om een zijkamer van het kantoor van de
Borneo-Compagnie te huren, dat nog een getrouw beeld gaf van een
aanzienlijke woning uit het midden der 18e eeuw.

Met steun der regeering en medewerking der genoemde maatschappij
is thans de betimmering uit dit vertrek uitgebroken en overgebracht naar
het museum van het Genootschap. Na den dood van 'Mr. Serrurier is deze
kamer ingericht door zijne weduwe Mevr. Serrurier-ten Kate, waarbij zooveel
mogelijk de meubileering is gecompleteerd.

Verslagen Vereenioqngen.

Vereeniging „Rembrandt" tot behoud in Nederland van kunst-
schatten. — Verslag.

Als voornaamste aanwinst wordt vermeld het schilderij »De Smidse"
van Gabriel Metsu, hetwelk voor het Rijks-Museum werd verworven, waar-
voor ook op de veiling de la Court acht schilderijen werden aangekocht.
Aan Delft kon de »Graflegging van Christus", door Maarten van Heems-
kerck, worden terugbezorgd, die in 1860 uit het raadhuis werd verwijderd.
Belangrijke aankoopen werden mogelijk gemaakt voor 's Rijks Prenten-
kabinet en de directies van het Nederlandsen museum en van het Kon. Penning-
kabinet werden in staat gesteld tot aankoopen, die, hoewel geen Neder-
landsche kunststukken betreffende, toch voor deze musea belangrijk te achten
waren. Aan voorschotten werd in 1904 f 25.140.82 uitbetaald en bijdragen
werden verleend aan het Stedelijk Museum te Leiden (ƒ2000.— voor aan-
koop van een schilderij van Jan van Goyen), aan de Commissie voor de
kerkramen te Oudshoorn ƒ 100.— en aan de kerkvoogden te Enkhuizen
eene subsidie van ƒ 200.— gedurende hoogstens 10 jaren voor de zeer
belangrijke gewelfschilderijen in de Zuiderkerk aldaar.

Een reproductie naar het schilderij van G. Metsu is aan het verslag
toegevoegd.

Derde Jaarboek der VereenigingAmstelodamum, Amsterdam 1905.

Naast de verslagen over 1903 en 1904 bevat het jaarboek mede-
deelingen over een drietal oude huizen, waarbij het hoofdbestanddeel echter
geleverd wordt door de beschrijving der opvolgende bezitters en de door
hen betaalde koopprijzen. Niettemin bevatten deze mededeelingen ook