Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

DOI issue:
Nr. 6
DOI article:
Verslagen Vereenigingen
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext

eenige niet onbelangrijke gegevens over de huizen als bouwwerk, terwijl
bij elk perceel een of meer afbeeldingen zijn gevoegd.

Eene voor de topographie van Amsterdam belangrijke bijdrage geeft
de alphabetische lijst van huisnamen, die ook voor zeden en gewoonten
eene aardige bijdrage levert. De namen zijn op het hoofdwoord gealphabe-
tiseerd, terwijl op het tweede woord gewoonlijk naar het hoofdwoord
verwezen is. Hierbij is echter de gewenschte uniformiteit niet steeds betracht.
Zoo vinden wij de kasteelen op kasteel met verwijzing op de plaatsnamen,
doch de tallooze wapens alleen op wapen gealphabetiseerd. Het plaatsen
van alle c's en k's op c is zeker een lapsus.

Met het oog op het verdwijnen van het Amsterdamsen Jaarboekje, -
den overledene zij een eeresaluut, — zijn in dit Jaarboek ook eenige
historische schetsen opgenomen.

Het Jaarboek geeft weder bewijs van veel werkkracht waartegenover
wij aan de Vereeniging gaarne ook meer financiëele kracht toewenschen.
Voor een stad als Amsterdam toch is het ledental 155 nog zeer gering en
de Vereeniging verdient door haar werken veler steun.

Jaarverslag van de Vereeniging ,,Oud-Dordrecht", 1904—1905.

De nieuwe catalogus kwam dit jaar gereed. Onder de aanwinsten valt
te wijzen op de antieke kamerbetimmering door den Heer G. J. van Rijsoort
van Meurs aan de gemeente gelegateerd en een Dordtsch vroedschaps-
kussen uit 1731.

Verslag der Commissie van beheer over het Gemeentemuseum
te 's-Gravenhage, over het jaar 1904.

In het jaar 1904 werd een drietal schilderijen verdoekt. Onder de
aanwinsten vallen speciaal te vermelden het bekende legaat van Mr. A. H.
H. van der Burgh. bestaande uit ongeveer 550 stuks Delftsch aardewerk,
waaronder zeer kostbare exemplaren, een aantal schilderijen en teekeningen
van van Os en Abels en eenige bij de werkzaamheden voor het dempen
der Houtmarkt en van het Spui opgegraven voorwerpen.

Bij de uitvoerige beschrijving van soms zeer onbeteekenende aanwinsten
verwondert het dat van het zoo belangrijk legaat van der Burgh wel uit-
voerig over de vitrines, waarin het tentoongesteld is, wordt gesproken, doch
van den inhoud van het legaat zelf verder wordt gezwegen 1).

Met veel voldoening werd kennis genomen van een adresaanvrage
over aankoop van een terrein voor een nieuw museum, daar het tegen-
woordig gebouw te klein begint te worden voor de zich snel uitbreidende
verzameling.

1) Onderwijl "is de uitvoerige catalogus verschenen.