Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 4-5
Cuypers, Joseph Theodorus Johannes: Gebrandschilderde glazen in de Groote of St. Janskerk der Ned. Herv. Gemeende te Gouda
Randhuis te Jisp.
Jesse, Hendrik J.: De Ned. Herv. Kerk te Koudekerk

2. Boven de duif, welke de H. Geest voorstelt, zijn ecnigc ledige
gele vakken in de wolken gespaard, waarin ongetwijfeld eene afbeelding van
God den Vader zal geweest zijn.

3. Het boek van Maria ligt thans op het lage ledikant; primitief bevond
het zich stellig op een lessenaar.

4. Bed en vloer zijn met bloemen bestrooid, iets dat ook op andere
afbeeldingen nooit voorkomt.

5. Eindelijk is de benedenhelft van het glas volkomen veranderd.
Oorspronkelijk zal daar, evenals op de andere glazen van de zelfde

afmeting de knielende beeltenis van den abt geweest zijn met een gods-
dienstig tafereel. Thans is er in den stijl van de XVIIe eeuw, een cartouche
aangebracht omgeven van een aantal wapenschilden. Dit glas is thans door
den Heer Schouten hersteld, die nagenoeg alle ruiten heeft vernieuwd en dit op
verdienstelijke wijze heeft gedaan, behoudens de navolgende opmerkingen.

1. De Heer Schouten heeft twee wapenschilden, welke in het glas
voorkwamen aan weerszijden van de cartouche met opschrift, weggenomen
en vervangen door den grijzen grond met een vlindertje. Het zijn de
wapenschilden van den stichter der abdij Bern en van den schenker van
het eerste glas; de opschriften luidden: »Arma Dni Flocoldi fondationis
Monasterij Bernensis" en »D. Teodoridus Spierink abbas Bernensis 1559."
Vermoedelijk heeft hij zich deze vrijheid veroorloofd op grond dat deze
wapens niet voorkomen op het carton van Tomberg; doch zij komen voor
op de teekening van Arent Lepelaer van 1697 en zij waren nog aanwezig
toen de Heer Schouten het werk onderhanden nam. Het is overigens bekend
dat deze wapens bij gelegenheid van de herstelling door Tomberg nader
zijn aangebracht op verzoek van de maagschap van den abt, welke op deze
wijze diens nagedachtenis bewaard wenschten te zien.

Jos. Th. Cuypers.

Raadhuis te Jisp.

Het gerestaureerde raadhuis is 27 Mei 11. in gebruik genomen. Het
werk is uitgevoerd door den heer D. Stam Mz. te Wormerveer volgens
het ontwerp van den heer J. F. L. Frowein te 's Gravenhage.

De Ned. Herv. Kerk te Koudekerk.

Koudekerk heelt niet het voorrecht door een of ander, een stroom van
landgenooten of vreemdelingen tot zich te trekken ; anders ware wellicht
haar kerkje meer bekend.

Moge menigeen "t een aardig of juister uitgedrukt, 't een leuk kerkje
vinden ; de deskundige zal spoedig begrijpen, hoe dat eigenaardige ontstaan is.

De kerk, oorspronkelijk gewijd aan den H. Bisschop en Belijder
Nicolaus, bestaat uit een koor met kapel, transept, hoofdbeuk met zijbeuken,