Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Verslagen Vereenigingen
Kalf, Jan: De Sacristie der Sint Joriskerk te Amersfoort

De restauratiewerken der Karolingische Kapel hebben zich bijna
uitsluitend bepaald tot zulke van voorbereidenden aard, als het aanbrengen
van steigers en het doen van opmetingen. Voorstellen in behoudenden
geest zijn binnen kort te verwachten. Met geruststelling zullen velen vernomen
hebben, dat de voldoende staat, waarin het monument verkeert, geen
bespoediging eischt van de te nemen maatregelen.

De voorwerpen, die in het afgeloopen jaar aan de verzamelingen
konden worden toegevoegd, waren bijna uitsluitend van Romeinschen oorsprong.

Verslag omtrent den toestand en de aanwinsten van het Museum
Boymans over het jaar 1904.

Onder de aanwinsten vallen te vermelden twee portretten door
Cornelis Janssens van Ceulen, het in het vorig jaar met medewerking der
Vereeniging Rembrandt aangekochte schilderij van J. van der Heyden en
eene teekening van Joh. Porcellis (•}♦ 1632). Enkele schilderijen werden
nader gedetermineerd en een beknopte catalogus wordt in het vooruitzicht
gesteld. Eenige schilderijen uit de eerste helft der 19de eeuw werden in
depót gebracht en de bovenverdieping werd ingericht voor de oude meesters.
Zesmaal werden tijdelijke exposities gehouden en uit de rijke kunstportefeuille
werden tijdelijk eenige stukken aan Zutphen en Renkum voor kunst-
beschouwingen afgestaan.

Een nieuwe uitbreiding ontving het museum door de inrichting van
eene rariteitenkamer in het door het gemeente-archief ontruimde sous-terrain.

Monumenten.

De Sacristie der Sint Joriskerk te Amersfoort.

Bij een bezoek aan de gemeente Amersfoort moest ik constateeren,
dat de kosterswoning der Sint Joriskerk aldaar in de week van 14—19
Augustus jl. geheel was afgebroken.

Deze kosterswoning is oorspronkelijk de sacristie der kerk geweest en
dagteekende uit de vijftiende eeuw.

Gebouwd aan de Noordzijde langs drie traveeën van het choor der
kerk en naar het Westen afgesloten door twee der veelhoekszijden van de
choorsluiting van de Noordelijke zijbeuk, bestond deze sacristie uit eene
aan het choor evenwijdige, ruimte van omstreeks 9 bij 4 Meter, door drie
op ribben gedragen kruiswelven gedekt, en eenen voorbouw van omstreeks
5 bij 4 Meter, die overkluisd was met een fraai stergewelf. Hoewel uitwendig