Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Kerkglazen te Gouda - Gevels te Haarlem - Het Schoolmeesterspoortje te Haarlem - Randhuis te Haastrecht - XIIIde ceuwache vestingwal te Maastricht

Kerkglazen te Gouda.

De Sint Janskerk, met hare beroemde kerkglazen van de gebroeders
Crabeth, is nog steeds in restauratie, niet alleen de kerk zelf en muren,
pilaars enz., doch ook de glazen der kerk worden zoo successievelijk, het
een na het ander, hersteld en versterkt.

Zoo o.a. het glas no. 7, een geschenk van koning Philips II, geplaatst in
het Noorder kruispand en groot 805-i vierkante voeten, waarvan het hoven-
vak, voorstellende de inwijding van den tempel te Jerusalem door koning
Salomo, in 1790 door hagel vernield en door witte ruiten vervangen is.

Aanvankelijk was voor het herstel van het benedenvak, "t welk voor-
stelt de instelling van het Heilig Avondmaal, een deel der kosten aange-
boden door den bekenden kunstbeschermer den heer Rahusen te Amsterdam.
Thans heeft deze echter de restauratie en vernieuwing van het geheele
kerkraam voor zijne rekening genomen.

Hoewel het bovengedeelte, de inwijding van den tempel, geheel vernie-
tigd is, bestaan ook hiervan nog de oorspronkelijke cartons of teekeningen
op ware grootte, zoodat het geheele raam. waarop o.a. ook nog voorkomen
koning Philips II van Spanje met zijne gemalin Maria van Engeland, bijge-
naamd de Bloeddorstige, in hunne koninklijke gewaden, wederom in zijn
vroegeren staat zal worden teruggebracht.

De vernieuwing en restauratie van dit belangrijke kunstwerk van Dirck
Crabeth zal worden opgedragen aan de firma Schouten te Delft.

N. R. Ct. 23 Nov. 1904.

Gevels te Haarlem.

Twee oude geveltjes aan de Warmoesstraat te Haarlem, gebouwd
door Lieven de Key, den bouwmeester van de Vleeschhal aldaar, en waarvan
een volgens den gevelsteen in 1605 werd gebouwd, werden door slooping
bedreigd, doch zijn door den eigenaar, den heer Meijer gelukkig nog
behouden, nadat door den architect J. A. G. van der Steur een ontwerp
van verbouwing was ontworpen, waardoor de perceelen, zooveel mogelijk
met behoud van den ouden bouwtrant, voor het tegenwoordig gebruik
zijn aangepast.

Het Schoolmeesterspoortje te Haarlem.

Dit merkwaardig stukje oud bouwwerk is van den Burgwal verdwenen
met de beide topgeveltjes van perceel No. 96. Het poortje dateerde van
1595 en had tot opschrift: »Nulle science sans deligence". Iets zal nog
gespaard blijven, n.1. liet poortgedeelte met opschrift, dat in handen van
de gemeente zal overgaan.

N. R. Ct. Oct. 1904.