Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 3
Boekaankondigingen en besprekingen
Frans Post geschilderd door Frans Hals

mannen aan tc wijzen gehad als Moreau le jeune, Chodowiecki, Ludwi«:
Richter, Rochussen en Menzel, om maar een paar het meest voor de hand
liggende namen te noemen. Maar hoe staat nu Luyken's kunst tot die van
tijdgenoot en nageslacht? Dit aan te wijzen blijft nog een schoone taak.

Amsterdam. E. W. Moes.

M. G. Wildeman, Itineraire archéologique de Delft. — Delft
ct Paris, 1905. 8°.

Reisgidsen te bespreken ligt buiten het bestek van dit Bulletin, doch
ditmaal maken wij gaarne eene uitzondering, waar de schrijver heeft getracht
in aangenamen vorm en in kort bestek een gids te leveren, die op oud-
heidkundig gebied een betrouwbare vraagbaak kan zijn voor de bezoekers.
Aan de belangrijkste monumenten wordt alle aandacht gewijd, doch het
verwondert ons, dat hierbij te weinig nadruk is gelegd op het groot
aantal aardige geveltjes van particuliere huizen, die te Delft nog in
vrijwel ongeschonden toestand bewaard bleven. Ook de waarde van het
eigenaardig stadsaspect met de belommerde grachten en hooggewelfde
bruggen schijnt aan den schrijver te zijn ontgaan. De gids is rijk geïllustreerd
met gelukkig gekozen afbeeldingen en zal voor velen hun bezoek aan Delft
in aangename herinnering houden. O.

Kleine Mecledeelingen.

Frans Post geschilderd door Frans Hals. [Buil. 1905, bladz. 57.]

In de collectie portretten van Haarlemmers berustende in de ver-
zamelingen der gemeente Haarlem, bevindt zich een door Cornelis van den
Berg in 0.-1. inkt vervaardigd portret van Frans Post. De voor-
stelling komt overeen met de beschrijving in den door den heer Moes
genoemden Catalogus der verkooping coll. van der Marck.

Cornelis van den Berg voornoemd werd te Haarlem gedoopt 9 Januari
1699 als zoon van Cornelis van den Berg, van Leiden, en Willemyntje
Alberts. — Getuige was Cornelis van den Berg — Hij werd 2 Mei 1774
te Haarlem in de Groote Kerk, zuidertrans no. 9. in de klasse van ƒ5.— ,
begraven. Bovengenoemde verzameling bevat van hem vijf portretten.

1. Fraaie aquarel, 22.5 X 17. Te halven lijve, naar rechts, zittend met
prent in de hand.

2. Aquarel door Cornelis van Noorde. Buste met driekantigen steek.

3. Teekening in O.-I. inkt door denzelfde. Buste met driekantigen
steek.