Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 1-2
Bulage

eenen prieme onder ghesneden ende boven scaerp onme te stoffeerne met
yserin spillen ende vanekine ende al de dueren ende veinsteren, die boven
ende beneden toe behoren, zullen te makene van goede geheele tienvoet
houte, wel bereed ende al ghewrocht in voormen van doornixken veinstren
ende deuren ende zal ooc up maken ende temmeren de stille boven ende
beneden van goeden suffisanten houte, also twerc heesght ende total dies
vors. es, beneven temmerlieden. zaghers, handknapen, sniders, bout, vserine
naghele den vors. wercke toebehorende ende up ziins zelfs comt, dies zoude
hem de stede betalen, mids ooc dat hi ten bate heift den balke ghecocht
jegen Janne sceepmeester, xxvi. p. gr., hem betaelt, al eist dat hi tvors. oec
niet vuldaen heift, mids dat hi belooft ende hem verbonden heift dat te
vuldoene.....xxvi p. g.

S. R. n°. 4 (1 Sept. 1394—31 Aug. t 39s).

In 1398 maakte een timmerman »den houtinen weech, metgaders der
deure, tween veinstren, een hende van den houtinen vloere int uutlat,
den steegher ende ghanc tusschen den thorre ende den groten ghebinde,
also men ghaet up de eerste stage ende zolre van den vors. uutlatte; twee
dobbele veinstren in de vierschare ter placke waert.

S. R. n°. 6 (1 Sept. 1^97 — 31 Aug. 1398).

Later werd nog een deur aangebracht »also men gaet van den plankiere
van den groten kelnare van scepenen huse in de capelle daer de vier-
schare staet. S. R. n°. 7 (1 Sept. 1398—31 Sprokkel 1399).

Toren te Sprang.

Nu er zooveel geschreven wordt over den bedreigden kerktoren te
Sprang is het eigenaardig op te merken, dat het gat in den toren in ieder
geval reeds bestond in..... 1847.

v. d. Aa zegt in zijn Aardrijkskundig Woordenboek, deel X, p. 639:
»Aan den Zuid-Westhoek is deze toren van eene aanzienlijke hoeveelheid
muurwerk beroofd van boven tot onder toe; het schijnt niet bekend te zijn
wanneer of bij welke gelegenheid deze ramp ontstaan is. en vreemd kwam
het ten alle tijde voor, dat aan de herstelling nooit de hand gelegd is
geworden ; oppervlakkig zou men zeggen dat de toren de herstelling van
de bedoelde bres wel noodig heeft". H. G. A. Obreen.

Hofpoort op de Runnebaan te Utrecht.

De restauratie van de poort, die toegang geeft tot het Gerechtsgebouw
is gereed gekomen.