Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 3
Boeles, P. C. J. A.: De outerdom der Friesche terpen
Verslagen

12. Fibula van gegoten brons, zoogenaamde »Augenfibel". Romeinsch
(provinciaal) fabrikaat uit de eerste eeuw na Christus. Gevonden in de terp
te Holwerd. Lang 6.4 cM. Friesch Museum (XXX a n° 34). Het Leeuwarder
Museum bezit vijf gelijksoortige exemplaren uit Friesche terpen.

Mr. P. C. j. A. Boki.es.

Leeuwarden. Februari 1905.

Verslagen.

Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam. — Jaar-
verslag 1904.

In het verslag wordt het overleden eere-lid, Jhr. Mr. J. M. W. Schorer,
herdacht. Uitvoerig wordt verslag gedaan van de voordrachten in het ver-
eenigingsjaar gehouden, waaronder zeer belangrijke onderwerpen. Deze
voordrachten blijken meer en meer het hoofddoel te worden van de Ver-
eeniging; de aanwinsten toch zijn uiterst mager. Van de rijke inkomsten
wordt ƒ2239.57 besteed aan het vereenigingslokaal en enkele huishoudelijke
uitgaven, waarnaast voor de verzamelingen ƒ284.34 beschikbaar bleef. Toch
gaat hierbij alles op grooten voet; niet minder dan zeven subcommissies
worden genoemd. Die voor den atlas van zeden en gewoonten kwam reeds
in de 46ste algemeene vergadering tot de conclusie, dat van dezen atlas
»sommige rubrieken zeer incompleet zijn". Waarlijk uit het groote bedrag
dat jaar aan de completeering besteed, zoude men dit niet opmaken. Er
werd toch voor zegge /"17.— gekocht, en hoofdzakelijk foto's van brieven-
bussen !

Aan het verslag is een uitvoerige studie toegevoegd over de zestiende-
eeuwsche glasschilderkunst van de hand van den heer A. W. Weissman.
Deze studie wordt toegelicht door acht illustraties naar kerkglazen uit
Amsterdam, Haarlem en Gouda. O.

Verslag van de Commissie van Bestuur van het Provinciaal
Museum van Oudheden in Drenthe, over 1904.

Bovengenoemd verslag is het vijftigste dat de Commissie van Bestuur
van het Provinciaal Museum van Oudheden in Drenthe aan de Gedeputeerde
Staten dier provincie heeft uitgebracht. Een terugblik te werpen op de
wordingsgeschiedenis van dat museum lag dus voor de hand.

Een tentoonstelling van Drenthsche oudheden, in den zomer van 1854
georganiseerd, toen te Assen het negende Nederlandsche Landhuishoud-
kundige congres vergaderde, werd de kiem, want uit deze tijdelijke tentoon-