Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 3
Verslagen
Het oude Loo te Apeldorn

stelling onstond het blijvend museum. Voorwerpen die thans nog den
trots van bestuurderen uitmaken, als een stuk van de Valtherburer. en de
helm van Rabenbaupt, waren toen voor het eerst voor den dag gehaald.
Een klein vertrekje in het oude gouvernementsgebouw diende aanvankelijk
meer voor berging dan voor tentoonstelling van de verzameling, en wanneer
men de ruime lokalen waarin het Museum nu gehuisvest is, daarmede
vergelijkt, dan kan deze terugblik de Commissie niet anders dan tot voldoening
strekken.

Dat de Commissie niet achter bleef waar het gold, de aan hare zorgen
toevertrouwde voorwerpen dienstbaar te maken te algemeenen nutte, heeft
zij in het afgeloopen jaar weer bewezen door den bekenden doopschotel
van Schoonloo in te zenden op de Tentoonstelling van oud koperwerk te
Middelburg.

Van de verworven oudheden vermelden wij slechts de twee merk-
waardige te Weerdingerveen gevonden lijken, die in den vorigen jaargang
van dit Bulletin uitvoerig beschreven zijn.

Onder de handschriften troffen wij er helaas weer een aantal aan, die
in het Rijksarchief te Assen zeker meer aan hunne bestemming zouden
beantwoorden.

Monumenten.

Het oude Loo te Apeldoorn.

De restauratie-werken aan het oude Loo in het Koninklijk Park te
Apeldoorn vorderen geheel naar wensch. De ronde poort van het ridderslot
is in stijl bijgemetseld en de fundeering voor de valbrug is gereed. Hetgeheele
gebouw is verder aan de benedenzijde van kleine gemetselde steenen voor-
zien om het binnendringen van het water te beletten. Ook de walbeschoeiing
tegenover het kasteel is nagenoeg voltooid.

Geheel in overeenstemming met de oude teekeningen is vóór het oude
Loo een eilandje aangelegd (op deze plek staat een schoone, eeuwenoude
den met neerhangende takken), ongeveer op dezelfde plek waar dit oudtijds
werd aangetroffen.

Voorloopig wordt nog geen water in de diepe grachten gelaten, men
wacht daarmede tot de valbrug is gelegd. Toch is het overvloedige beek-
water reeds door de wallen heengedrongen, zoodat men genoodzaakt werd
aan de achterzijde een hulpbrug te leggen.

Het belangrijke werk, waardoor een onzer oudste kasteelen, tevens
het eenige landelijke slot, dat door de meeste Oranje-vorsten werd bewoond,
in zijn vroegeren staat wordt hersteld, zal zeker niet vóór den zomer van
1906 gereed zijn. Tekgr. Januari 1905.