Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 3
Cuypers, Joseph Theodorus Johannes: Restauratie der Groote of St. Janskerk te Gouda

§3

Restauratie der Groote of St. Janskerk te Gouda.

Omschrijving der in het jaar 1905 uit te voeren werken.

1. De voltooiing der thans nog ondernomen werken aan den Kraam-
vrouweningang en in het koor (basementen kolommen);
2.. de herplaatsing van het gerestaureerde glas No. 10;

3. de fundeering van den gevel No. 6 met inbegrip van de daarheen
gekeerde zijde van het conterfort (i/7 en de restauratie van den gevel met
glas No. 6;

4. de voorbereidende werkzaamheden voor de fundeering en restauratie
van den transepthoek. J. Th. J. City pers.

zal men, gelijk ik zeide, uit die zaal het vrije gezicht op de kerk gehad hebben,
doch de tegenwoordige van mergelsteen in de XVde eeuw tegelijk met de gewelven
van het middenschip opgetrokken muur
sloot sinds dien tijd aan deze zijde de
Keizerzaal voorgoed af; van de vijf bogen
in dien muur was slechts de middenste
open, de vier andere bogen waren in'het-
zelfde vlak als de muur dicht gemetseld ;
eerst omstreeks 1890 werden die boog-
vakken een weinig ingediept.

Op de doorsnede van den Karolin-
gischen bouw is derhalve deze muur ten
onrechte in zwart aangeduid ; dit vak moest

open voorgesteld zijn, zooals bij 1 is geteekend, met eenige treden afdalende van den
vloer der zaal in de richting naar de kerk, zooals hiernaast de verbeterde doorsnede (zie K).

Voorts is het onjuist, dat Karei de Groote zijn paleis ten westen der kerk had
het lag oostwaarts doch niet ver van de basiliek en de opmerking blijft in haar
geheel omtrent de waarschijnlijkheid dat voor den Keizer een zaal werd gesticht
van waar hij de H, Diensten kon bijwonen.