Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

DOI issue:
Nr. 4-5
DOI article:
Flament, Auguste Jean Antoine: Korte beschrijving der voornaamste gebouwen te Maastricht
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext
IOO

het laatst der 17e eeuw een geschiedenis zijns kloosters schreef, hoogst merk-
waardig ook voor de geschiedenis en oudheidkunde der stad Maastricht in
haar geheel, verhaalt hier omtrent het volgende, dat nog niet door den
druk bekend werd, zoover ik weet. Uit het register van ontvangsten en
uitgaven van den bruggebouw, door Pater de Heer nog gelezen, blijkt dan
dat met den bouw werd begonnen 28 Juni 1280 en dat op het einde van
1298 daaraan de laatste hand werd gelegd, als wanneer de poort er op
werd gebouwd. Nu eens hield men meerdere maanden op met het werk,
dan weer slechts eenige dagen, wat men kan opmaken uit de lijst der
uitgaven eerst bij den dag. daarna bij de week gedaan, evenals uit de

De Maasbrug.

aanteekening der gelden aan de opzichters verstrekt. Deze waren uit de
voornaamste bestuurders der stad en de schepenen, en werden met naam
en toenaam genoemd in dat register. Ook blijkt daaruit van waar de
gelden, welke tot uitgaven dienden, werden verstrekt, namelijk uit de
firmitisten of verpachting der invoerrechten van de koopwaren. Dit bewijst
ook ten duidelijkste dat de brug op kosten der stad is begonnen en vol-
trokken. — Jammer dat het register verloren is gegaan ; wat Pater de Heer
ons er uit bewaard heeft, verschafte mij intusschen stof tot eene kleine
uitweiding, een stukje middeleeuwsche bouwgeschiedenis namelijk.

In de jaren 1684—1716 werden, naar de plannen en gedeeltelijk onder
leiding van Francis Roman, een Dominikaner-broeder uit het klooster van
Maastricht en geboortig van Gent (wiens fraai portret, zooals wij zullen
zien. een der kamers van het raadhuis versiert) en later van andere bouw-
kundigen, achtereenvolgens de bogen vernieuwd en de pijlers gebouwd,
die echter driehoekig waren, en onder het Fransch bestuur den tegenwoor-
digen vorm kregen.

De eerste boog aan de zijde van Wijk, ter vervanging van een houten,
werd in 1827 gebouwd.

De Helpoort en omgeving.

Dicht bij het Rijksarchief bevindt zich de Helpoort, een schoon gerestau-
reerd monument uit het eind der 12e of begin der 13e eeuw, het oudste