Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 4-5
Conventio [...]

i5i

2. Voert sel hi daghelix stadeliken, alse redenlic is, wesen bi den
werken ende selver met der hand werken.

3. Voert sel hi werklude ende knechte ontfaen ende te werke zetten,
ende dien oerlof gheven bi rade des werkmeysters ende anders nyet.

4. Voert en sel meyster Godijn van leerkynderen of van formiere
of van huvknapen of van houte of van steene of van ysere of van anders
enighen dinghen out of nywe, dat van den werke vallet of comen mach,
of van anders enighen voerdeel te sinen behoef onderwinden of hebben
meer dan sijn loen, dat hierna bescreven staet.

5. Voert sel meyster Godijn ryden ende varen daren die werkmeyster
seynd. om steen, om hout, om yser ende om loed. op des werks kost.
daer hi sonder anxt sijns lijfs varen mach, alse hem des die werkmeyster
vermaent.

6. Voert sel hi in allen dinghen des goodshuvs beste vorderen ende
dat archste schuwen, ende alle dese voerseide punten trouwelic ende wel
houden ende vervullen, in alle den besten dat hi kan bi sinen vijf zinnen,
sonderlinghe dat hi die werklude daertoe houden ende berechten sel, dat
si haer loen trouweliken verdienen sellen, zonder archeyt. Ende dit heeft
meyster Godijn gesworen ten heylighen, trouwelic ende wel te houden
sonder argheliste. ten ware bi des capittels oerlof.

7. Ende hierom selwi hem gheven telker weeke enen schilt of also
veel payments daer men enen om copen mach, ende een paer cleder
jaerlix, voert hovescheide jaerlix tot achte ponden toe, voert sijn broed en-
de sijn bier ende sine manepenninghe alse haertoe ghewoentlic gheweest
heeft.

8. Waer oec dat zake, dat enich van onsen goodshuze meyster Godijns
meysterien begheerde tot sijnre sonderlingher thvmmeringhen binnen onser
montage, des zoude hi hem ten besten wisen.

9. Voert sel onse werkmeyster selve sluetelen hebben van alle den
sloten, die den werke toebehoren, om alle dinghe te versien alse hem
goetdunket.

10. Begheert oec onse here van Utrecht in des stichts oerbaer of die
Doemproest in der Doemproestyen orbaer meyster Godijns, dien sel hi
bereyt wesen bi des capittels oerlof, of waert luttic te doen bi des werk-
meysters oerlof; ende anders gheens werks hem onderwinden zonder des
capittels oerlof."

Insuper prefatus magister Godinus incontinenti nullo actu extraneo
interveniente sollempniter ac corporaliter juravit ut prius. quod quando-
cumque dominus decanus et duo canonici capitulares prefate ecclesie Traiec-
tensis nomine suo et capituli eiusdem ecclesie ipsum magistrum Godinum
venire vocaverint ad civitatem Trajectensem juxta ipsorum beneplacitum
et voluntatem, extunc infra duos menses vocationem huiusmodi immediate
sequentes idem magister Godinus veniet ad eandem civitatem Traiectensem
ad dictos dominos, ibidem iuxta convencionem suprascriptam facturus et