Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Officieele berichten
Bescherming van Monumenten

Commissie welgevallen en nam aan dadelijk te beginnen, indien hem een
klerk bekend met oud schrift ter beschikking kon worden gesteld.

Wij hebben grond te hopen, dat door een subsidie de gelden (circa
ƒ 300 's jaars) gevonden zullen worden om de noodige uitgaven van dit
onderzoek te dekken en dat binnen kort het omvangrijk werk met kracht
ter hand zal kunnen genomen worden.

Bescherming van Monumenten.

Door het bestuur van den Bond werd het navolgend adres aan de
Staten der provincie Zuid-Holland gezonden:

Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van den
Nederlandschen Oudheidkundigen Bond, waarvan de Statuten zijn goed-
gekeurd' bij Koninklijk Besluit van 16 Mei 1899, No. 10.

dat meermalen kleinere monumenten, belangrijk voor de geschiedenis
van het gewest door onkunde of gebrek aan belangstelling van de zijde
der eigenaars of beheerders onvoldoende worden onderhouden, waardoor
gevaar ontstaat voor ondergang of beschadiging, die later slechts ten koste
van belangrijke uitgaven valt te herstellen, terwijl bij tijdig ingrijpen met
weinig kosten het behoud, althans voor geruimen tijd, valt te verzekeren ;

dat in dergelijke gevallen echter dikwijls moeilijk de, hoewel geringe,
bedragen kunnen gevonden worden, die voor de voorloopige maatregelen
tot behoud worden vereischt, terwijl ook dikwijls de corporatie ontbreekt,
die zich het behoud dezer monumenten zoude kunnen aantrekken ;

dat dit te meer geldt voor de provincie Zuid-Holland, omdat aldaar
eene provinciale vereeniging ontbreekt. Wel zijn er in de groote steden
verschillende vereenigingen op oudheidkundig gebied, doch haar werkkring
strekt zich niet uit over de omliggende kleinere gemeenten ;

dat het behoud der monumenten, die een beeld geven van de ont-
wikkelingsgeschiedenis der beschaving in de provincie en meermalen tot
voorbeeld en opwekking kunnen strekken voor de zich ontwikkelende
kunsthandwerken, geacht kan worden te zijn een onderwerp van belang
voor de provincie, die reeds door de subsidies van enkele groote restauraties
van bouwwerken in de provincie dit belang heeft erkend ;

dat ook in andere provincies door de Staten op dit gebied financiëele
steun wordt verleend, o.a. door die van Drente aan het provinciaal museum,
door die van Noord-Holland aan de uitgave eener beschrijving der monumenten
in die provincie en door die van Gelderland aan de door de Staten dier provincie
in het leven geroepen Provinciale Geldersche Archeologische Commissie;

dat in het bijzonder de instelling eener dergelijke commissie om
werkzaam te zijn in het belang der monumenten in de provincie aanbe-