Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

Nr. 6
Staatsbegrooting

IÓ2

opnieuw voor 7 jaar eene rijksbijdrage gevraagd. Voor het eerst worden
voor subsidie voorgedragen het Gothische huis te Kampen, de toren te
Monster en de N. H. Kerk te Roermond.

Het huis te Kampen, uit hét laatst der 15e eeuw, is, volgens de
toelichting, een der 7 nog min of meer goedbewaarde gothische huizen
in Nederland. Al mocht blijken dat dit getal te laag is genomen, zoo blijft
dit huis toch ongetwijfeld terecht voor subsidie voorgedragen, niet slechts
als een laatste zichtbaar teeken van de grootheid der oude Hanzestad tijdens
de middeleeuwen, doch ook om den bouw zelf. De hardsteenen voorgevel
met zijn rijk traceerwerk en zijne drie fijne gebeeldhouwde lijsten is een
der fraaiste gothische werken van burgerlijke gothische bouwkunst in
Nederland. Ook inwendig bieden de trappen, balklagen, kraagsteenen en
deuren goede voorbeelden van gothische burgerlijke architectuur. Het huis
werd, gelijk bekend, door de gemeente Kampen aangekocht met belangrijken
steun van Jhr. V. E. L. de Steurs. De restauratie wordt geschat op ƒ8000,
te verdeden over twee jaren, en geheel ten laste van het Rijk gebracht.

De toren te Monster, den 13 Juli 1901 afgebrand, eischt ƒ30.000
voor het herstellen. Uit assurantie zijn ƒ4000 en uit bijdrage der gemeente
/ 10000 verkregen; de provincie is bereid ƒ4000 bij te dragen, terwijl
het rijk de ontbrekende f 12.000 zal verstrekken, waarvan ƒ4000 voor
het eerste jaar. Deze belangrijke bouw verkeert werkelijk in erbarmelijken
toestand en langer uitstel kan slechts het verder verval bevorderen.

Voor de N.-Herv. kerk te Roermond, uit het begin der 14de eeuw.
is ƒ 31.600 noodig, waarvan slechts een klein gedeelte door de kerk met
behulp van provincie, gemeente en belangstellenden kan worden bijgedragen.
Het Rijk zal volgens het voorstel gedurende vijf jaren eene bijdrage ver-
leenen van ƒ 5000.

Onder de musea wordt ƒ600 verhooging aangevraagd voor den onder-
directeur van het Mauritshuis, waardoor zijne bezoldiging gelijk gemaakt
wordt aan die, waarop hij volgens zijne dienstjaren recht zoude hebben als
een der onder directeuren van het Rijks-Museum te Amsterdam. De onder-
directeur heeft gedurende de 5 jaren, dat hij aan het Kabinet verbonden
is, getoond zich op de meest loffelijke wijze van zijn taak te kwijten.

Voor het Rijks-Museum te Amsterdam wordt behalve een laatste termijn
van ƒ30.000 voor de Rembrandtzaal nog ƒ20000 als eerste termijn aan-
gevraagd voor eene betere plaatsing van de prachtige collecties van Drucker
en van van Lijnden. Hierbij wordt tevens officieel het heugelijk bericht
bevestigd, dat de heer J. C. J. Drucker te Londen zijne bekende verzameling
aan het Rijk heeft vermaakt.

Het artikel voor subsidies aan ondernemingen van wetenschap en
kunst is in hooldsom onveranderd gelaten, niettegenstaande sommige onder-

0*0 0

deelen zijn verhoogd, zoodat het beschikbaar blijvend bedrag belangrijk is
ingekort. J. C. O.