Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Editor]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 6.1905

DOI issue:
Nr. 6
DOI article:
De Schirstins te Veenwouden - N. Herv. Kerk te Winschoten - St. Walburkerk te Zutphen
DOI Page / Citation link:

Overview
Facsimile
Scroll
OCR fulltext

tc nemen, waartoe bij het Friesch Genootschap plannen zouden bestaan,
kan thans het volgende worden medegedeeld:

Het behoud en de restauratie van de stins is nu zoo goed als verzekerd.
De benoodigde gelden zijn bijeen, althans toegezegd.

In het vorige jaar richtte het Friesch Genootschap van Geschied-,
Oudheid- en Taalkunde een adres aan het ministerie van binnenlandsche
zaken, waarin op den zeer bouwvalligen toestand van het monument en de
wenschehjkheid van behoud door restauratie werd gewezen.

Van een voormaligen uithof van het bekende Klaarkampster klooster
— de fundamenten van dit klooster liggen nog bij eene boerderij in de
buurt van Rinsumageest — is de torenvormige Schierstins, dateerend uit
omstreeks de veertiende eeuw, het eenig overblijfsel. In dezen schilderachtig
te Veenwouden gelegen, met klimop begroeiden steenklomp is eene be-
nedenverdieping waar de oorspronkelijke vormen geheel bewaard gebleven
zijn: enorme kruisgewelven, geheimzinnig verlicht door vijf langwerpige
gleuven, die zich binnenwaarts verbreeden.

De rijksarchitect A. Mulder bezocht Veenwouden, nam den toren op,
begrootte de herstellingskosten en in het begin van dit jaar verklaarde
minister Kuyper, in antwoord op het adres van het Friesch Genootschap,
zich bereid — mits de werken, geraamd op ongeveer /1020, in overleg
met het departement geschieden — te bevorderen dat daarvoor van rijks-
wege een bedrag van ƒ500 wordt uitgetrokken.

De ontbrekende ƒ520 zijn nu, dezer dagen, door de bemoeiingen van
het Friesch Genootschap, den heer de Clercq te Veenwouden en de eigenaars,
bijeengekomen en de vertegenwoordiger der eigenaars, de heer van Door-
ninck te Zutphen, heeft zich bereid verklaard de restauratie ter hand te
nemen, zoodra de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken de
belofte van zijn voorganger zal hebben gestand gedaan.

De steenreus. inmiddels ongeduldig geworden met al dat wachten op
herstel, hem na zes eeuwen wel toekomend, heeft met den laatsten storm
dreigend een groot brok van zijn buitenwand naar beneden geworpen,
zoodat het Friesch Genootschap verplicht was maatregelen te treffen om
hem althans voorloopig in bedwang te houden. De heer S. Koldijk, rijks-
opzichter, heeft zich hiermede bereidwillig belast.

(N. K. Cf. 17 Oei.)

N. Herv. Kerk te Winschoten.

De door het kunstig snijwerk beroemde preekstoel in de Ned. Herv.
Kerk te Winschoten is verkocht aan den heer G. Boelsen aldaar.

In het noord-oosten van ons land schijnen nog kerkbesturen te zijn,
onverstandig genoeg om zich voor een handvol zilverlingen te ontdoen van
oude kunstwerken, die in de aan hun zorgen toevertrouwde gebouwen nog