Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond [Hrsg.]
Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond — 8.1907

Nr. 1
Gevangeispoort to Bergen op Zoom - Oude gevel te Haarlem - Mariengaarde-terp te Hallum

Oude Monumenten.

Gevangenispoort te Bergen op Zoom.

De Gemeente is door aankoop eigenares geworden van de panden
grenzende aan eene zijde van de Gevangenpoort. Het schijnt in de bedoeling
te liggen deze panden af te breken om de poort vrij te leggen en te
restaureeren.

Oude gevel te Haarlem.

Het huis Spaarne NP. 96 te Haarlem, eertijds graanpakhuis, gebouwd
in 1612, is thans in gebruik bij den heer Roozekrans, die aldaar sinds jaren
zijn wijnpakhuis gevestigd heeft. Dit merkwaardige huis, geheel van bak-
steen opgetrokken, waardoor horizontale banden van witte steen loopen, is
versierd met leeuwenkoppen. Het draagt den naam van »in het wapen van
Gelderland", omdat in den gevel het wapen dezer provincie in beeldhouw-
werk is uitgevoerd met er onder de woorden : »Vrede geeft ons Godt om
tonder houden zijn geboth in lande en in stede Godt geef ons zijne eeuwige vrede."

De gevel heeft reeds vroeger het bovengedeelte van den top verloren,
terwijl de onderpui is gepleisterd en door onoordeelkundige behandeling is
gewijzigd.

Niettegenstaande dat vandalisme was het gebouw toch zoo schilder-
achtig, dat genoemde eigenaar, door deskundigen voorgelicht, tot restauratie
besloot. Den architect W. Scheepens te 's Gravenhage droeg hij op een
restauratieplan in denzelfden stijl te ontwerpen, in verband met de uitoefening
zijner zaak,

De restauratie is thans op den top na voltooid en wanneer ook deze
zal zijn afgewerkt, zal dit 17e eeuwsche huis een der merkwaardigste
gevels van Haarlem zijn.

Het ware te wenschen, dat meer eigenaars van zulke gevels het
voorbeeld van den heer Roozekrans volgden, opdat paal en perk worde
gesteld aan het herhaaldelijk sloopen van oud hollandsche geveltjes, die
aan Haarlem een zoo bij uitstek Hollandsch karakter geven.

N. R. Cf. 1 Febr. 1907, II B.

Mariëngaarde-terp te Hallum.

De laatste der 10 terpen onder het dorp Hallum zal thans ook afge-
graven worden. De terp ontleent den naam aan het hierop in 1200
gevestigde groote klooster Mariéngaarde en men hoopt bij het afgraven
niet onbelangrijke gegevens over de oude bewoners te vinden.